Belgické BMW si razí cestu střední Evropou

Z Česka na Slovensko a odtud do Maďarska pronikl násilně dnes ráno automobil BMW s belgickou poznávací značkou. Za jeho volantem údajně mohl sedět uprchlý vězeň. Slovenské hranice projel vysokou rychlostí a vyhnul se běžné kontrole; stejný scénář se opakoval pak i na slovensko-maďarské hranici. Zatím neúspěšně po něm nyní pátrá maďarská policie. Úřady uvedly do pohotovosti i protiteroristickou jednotku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hraniční přechod | Foto: Pavel Novák

Dvaačtyřicetiletý řidič v pondělí večer se svým BMW nejprve násilím projel přes hraniční přechod Břeclav-dálnice směrem na Slovensko. Podle mluvčího jihomoravského ředitelství Cizinecké a pohraniční policie Romana Skřepka cizinec zprvu na přechodu zastavil, při kontrole dálniční známky ale začal vozidlem na policisty najíždět. Střet trval delší dobu a policistům se krátkodobě podařilo Belgičana uklidnit.

Podle Skřepka se ale po chvíli - zřejmě pod vlivem návykové látky - začal znovu chovat velmi agresivně: "Poté, co byli policisté napadeni, pokusili se proti tomuto muži použít donucovací prostředky, ale vzhledem k tomu, že je jak výškově, tak silově převyšoval, tak se jim toto nepodařilo. Muži se podařilo nasednout do jeho vozidla a i přes zavřené závory projel na území Slovenské republiky."

Stejným způsobem v úterý ráno řidič pronikl do Maďarska přes přechod Rajka poblíž Bratislavy. Slovenské ministerstvo vnitra nyní prověřuje, zda příslušníci hraniční kontroly neporušili pracovní povinnosti.

Řidič málem srazil maďarského pohraničníka, vůbec nezpomalil, naopak zrychlil a prorazil dvoje závory. Potom ještě bez placení natankoval benzín u čerpací stanice ve městě Tatabanya - to je zatím poslední zpráva o něm.

Po cizinci za volantem BMW teď pátrá maďarská policie. Do stavu pohotovosti byla uvedena i protiteroristická jednotka. Na všech cestách a dálničních úsecích, které vedou přes Budapešť, policisté celý den kontrolují projíždějící vozy. Nad komunikacemi přelétává vrtulník.

Ve vozidle je údajně více osob. Podle maďarské agentury HavariaPress by se prchající mohli pokusit dostat do Jugoslávie. Belgický majitel automobilu je totiž podle maďarských zdrojů jugoslávského původu.

Na Slovensku se spekulovalo, že by řidičem BMW mohl být vězeň nebo zatčený prchající z Česka. Dokonce se hovořilo o tom, že muž prý měl na rukách pouta. Podle posledních informací se ale o trestance na útěku nejedná. O pachateli se ví, že není ozbrojen, motivy jeho činu ale zatím zůstávají záhadou. Některé maďarské zdroje nevylučují, že se muž nyní pokusí dostat přes zelenou hranici do Srbska.

Renata Havranová, Marika Táborská, Denisa Novotná, Alžběta Bajgartová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme