Belgické město Binche oslavilo konec masopustu karnevalem a rozdáváním pomerančů

Desetitisíce lidí tančily v ulicích jihobelgického města Binche na masopustním karnevalu. Tamní tradiční průvod masek je dokonce zapsaný na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Masopustní karneval v Binche | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Skupiny Gillů - hlavních aktérů masopustního průvodu v Binche - se za zvuků bubnů scházely v ulicích města od časného rána. Už před rozedněním se oblékli do krojů z hnědého režného plátna s ornamenty v belgických národních barvách - červené, žluté a černé.

Dopoledne Gillové roztančili náměstí a přilehlé ulice. Při odpoledním defilé vyměnili obličejové masky za vysoké klobouky s pštrosími pery. Pan Henri šel v průvodu už po třiapadesáté. "Neberu to jako povinnost, to je zkrátka tradice."

Také on podle lidového obyčeje házel po přihlížejících červené pomeranče. Mezi návštěvníky karnevalu jich Gillové rozdali asi 3 tuny.

Rituál karnevalu v Binche se udržuje stejný už po staletí. Před šesti lety jej proto UNESCO zapsalo na seznam nehmotných kulturních památek.

Také dodržujete masopustní tradice? Hlasujte v naší anketě!

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme