Belgické školní stravování nabízí jídla podle poptávky dětí

Školní stravování v Belgii na tom není o moc lépe, než to české. Žádný centrální dohled na kvalitu jídla neexistuje. Záleží pouze na zřizovatelích škol, jestli dbají o zdravý jídelníček žáků. Některé školy upravují jídlo i pro muslimské žáky. Hodně dětí nejí s ostatními teplý oběd, nosí si své jídlo z domova.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Školní jídelna - Švédsko | Foto: Václav Flegl | Zdroj: Český rozhlas

Celerová polévka, hovězí kostky po mexicku s kukuřicí a červenými fazolemi, salát z mrkve a zelí, bramborová kaše a jako dezert sýr. Tak například vypadá polední menu v jedné z belgických základních škol.

V Belgii neexistuje žádná ústřední inspekce, která by dohlížela na kvalitu jídla ve školních zařízeních. Zdravá výživa žáků je tam v rukách zřizovatelů škol.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak vypadá školní stravování v Belgii, zjišťoval tamní zpravodaj Radiožurnálu Pavel Novák

Paní Lilian, maminka tří školou povinných dětí v bruselské čtvrti Ixelles, jídlo, které dostávají její ratolesti k obědu, chválí. Do obecní školy obědy dodává velká stravovací společnost. V církevní škole, kam její děti chodily dřív, jim prý nechutnalo.

Také matka dvou kluků a dvou dcer paní Gabriela oceňuje jídlo ve škole jako kvalitní. Děti dostávají zeleninu , ovoce, i maso - všechno, co potřebují.

Kvalita i pestrost obědů v belgických školách je hodně různá. Složení stravy se liší i podle zvyků dvou hlavních národnostních komunit - tedy Vlámů a frankofonních Valonů.

O tom, jaké obědy se budou ve škole jíst, rozhoduje samo vzdělávací zařízení nebo jeho zřizovatel.

„Každé zařízení může určovat, co bude na jídelníčku podle toho, kdo do školy chodí a na co škola a rodiče jejích žáků mají peníze. Záleží to také na celkovém zaměření školy. Něco takového jako společnou stravovací politiku ve školách na úrovni celého Valonska, to nemáme,“ říká Gérard Alard z generálního ředitelství základního školství frankofonní komunity.

Čočka a ryby jsou pilíře zdravé stravy. Školákům ale nechutnají

Číst článek

Školy musejí počítat s tím, že do nich chodí nejen belgické děti z křesťanských rodin. Pro muslimské žáky bývá v nabídce místo vepřového plátku třeba kuřecí nebo krůtí.

Hodně rodičů se ale také zříká možnosti zaplatit dětem teplé obědy. Školáci si proto nosí z domova stravu vlastní.

„Je pozoruhodné, že je tu i velká skupina dětí, které si nosí do školy sendvič. Je pro ně jednodušší sníst si v jídelně chléb nebo bagetu od maminky, než se připojit k dětem, které jedí teplý oběd,“ vysvětluje další specifikum belgických školních jídelen Gérard Alard.

Pavel Novák, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme