Belgické volby zasáhne bojkot několika obcí kolem Bruselu

Belgie má problém s předčasnými volbami vypsanými na 13. června. Část starostů obcí v okolí Bruselu se je rozhodla bojkotovat. Protestují tak proti nevyřešení otázky rozdělení dvojjazyčného volebního obvodu, který zahrnuje Brusel a několik přilehlých vlámských měst a vesnic.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

#Brusel | Foto: David Vávra

Právě kvůli tomu, že se vlámské a valonské strany nedokázaly na rozdělení této oblasti dohodnout, padla koncem dubna belgická federální vláda.

Uspořádat hlasování odmítá skoro polovina starostů vlámských obcí ve volebním obvodu Brusel-Hal-Vilvorde. Ten se stal jádrem sporu vlámských a valonských politiků. Vlámové jej chtějí rozdělit. Valoni žijící ve vlámských obcích na periferii metropole by tak ale ztratili dosavadní možnost volit i frankofonní kandidáty z Bruselu.

Vyřešení problému sporného volebního obvodu nařídil belgický ústavní soud už před 7 lety. Podle bojkotujících starostů by tedy volby 13. června byly protiústavní. Ministryně vnitra Annemie Turtleboomová proto požádá o zajištění voleb ve vzbouřených obcích guvernéra provincie Vlámské Brabantsko, která belgické hlavní město obklopuje.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme