Belgickou rozpolcenost má vyřešit hluboká reforma státu

Belgičtí politici budou vyjednávat o hluboké reformě fungování společného státu. Vytvoření vyjednávacího týmu tří zástupců frankofonních Valonů a tří představitelů vlámské komunity navrhli králem jmenovaní zprostředkovatelé. Albert II. jim dal před prázdninami za úkol hledat východisko z krize, když federální premiér Yves Leterme nabídl po necelých třech měsících fungování vlády svou demisi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dvojjazyčné nápisy v bruselských ulicích | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Jednání mají vést k zásadní, ale vyvážené reformě státoprávního uspořádání. Jazykové komunity a regiony mají mít více kompetencí, ale také zodpovědnosti. Tím se ale nesmí zpochybnit zásada celospolečenské solidarity - tedy nesmí dojít například k rozdělení systémů sociálního zabezpečení, říká se v návrhu zprostředkovatelů.

K jednacímu stolu mají zasednout tři valonští a tři vlámští vyjednavači. Poprvé se mají sejít ještě před schůzí federálního parlamentu v polovině října. Alespoň částečnou dohodu o reformě mají uzavřít před volbami do místních samospráv a Evropského parlamentu v létě příštího roku. Teď se čeká, jak návrh zprostředkovatelů přijmou jednotlivé vládní strany - zvláště ty vlámské.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme