Belgickou vládní koalici se pokusí sestavit frankofonní socialisté

Stejně jako u nás i v Belgii se formuje nová vláda. K jejímu vzniku je ale asi ještě hodně daleko. Vítěz voleb - předseda vlámských nacionalistů Bart De Wever vzdal snahu dohodnout koalici. Král tedy dal šanci druhé nejsilnější straně na federální úrovni frankofonním socialistům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Belgický premiér v demisi Yves Leterme (uprostřed). | Foto: www.eu2010.be

Zázrak se nekonal. Komentoval svůj neúspěšný pokus o nalezení shody mezi vlámskými i valonskými stranami předseda Nové vlámské aliance Bart De Wever.

Možnost přesvědčit několik stran z obou národů ke zformování koalice má tedy předseda valonských socialistů Elio Di Rupo. Potomek italských přistěhovalců by mohl být po několika desítkách let prvním frankofonním premiérem.

Stojí ale před stejným problémem jako jeho předchůdce. Sladit zájmy velmi různorodých stran. Rychlý vznik nové belgické vlády se asi nedá čekat. Sestavování kabinetu po posledních volbách v roce 2007 trvalo dnešnímu dosluhujícímu premiérovi Yvesovi Letermovi 9 měsíců.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme