Belgický biskup navrhuje zrušení celibátu pro katolické kněze

Katolická církev by podle biskupa z belgických Brugg měla zvážit udržování celibátu. Ve vysílání vlámského rozhlasu to prohlásil nový bruggský biskup, který ve funkci nahradil kněze usvědčeného z pohlavního zneužití mladistvého.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka Belgie

vlajka Belgie | Foto: Magdaléna Trusinová

Aféra kolem dětí zneužívaných kněžími a pracovníky církve otřásla belgickou společností. Vyšetřovací komisi se přihlásilo přes 500 obětí. Nejmladší z nich byly v době zneužití 2 roky.

„Myslím, že církev by se měla sama sebe ptát, jestli se mají udržovat povinná pravidla pro celibát,“ řekl pro rozhlasovou stanici VRT biskup z Brugg Jozef De Kesel. Podle něj by také ti, pro které je osobní sexuální abstinence nesnesitelná, měli mít možnost vstoupit do kněžského stavu.

Biskup šel ve svých úvahách ještě dál. Mohla by se podle něj v církevních kruzích prodiskutovat i otázka podílu žen v duchovní službě. I když to je, jak řekl, mnohem citlivější otázka, než odstranění celibátu.

Jeho úvahy přicházejí v době, kdy se papež Benedikt XVI. omluvil obětem sexuálního násilí spáchaného příslušníky katolického kléru na dětech. Belgická církev čekala na papežovu omluvu, aby se nemusela omlouvat sama a nedala tak do ruky zbraň svým obětem k požadování odškodného.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme