Belgický král přijal demisi vlády premiéra Leterma

Belgický král Albert II. dnes přijal rezignaci vlády, v jejímž čele stál vlámský křesťanský demokrat Yves Leterme. Premiér nabídl rezignaci svého kabinetu v pátek pod tlakem aféry kolem řešení špatné finanční situace v největší domácí bance Fortis.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Yves Leterme | Zdroj: ČTK

Po víkendových konzultacích s předsedy stran vládní koalice i šéfy obou komor parlamentu se král Albert II. rozhodl. Demisi Letermovy vlády přijal.

Panovník ale pověřil kabinet správou naléhavých záležitostí země. Těmi je například přijetí rozpočtu na příští rok a plán boje s nastupující hospodářskou krizí. Stávající koaliční vláda má přitom ve federálním parlamentu většinu k prosazení těchto zákonů.

Koalice musí také hledat vhodnou osobnost, která sestaví novou vládu. Ta by mohla fungovat do roku 2011 nebo případně do předčasných voleb, které by se mohly konat příští rok v červnu spolu s volbami do Evropského parlamentu a provinčních sněmů.

Pavel Novák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme