Belgický premiér bude v Praze jednat o rozšíření EU

Předseda belgické vlády Guy Verhofstadt bude dnes v Praze zjišťovat stav příprav Česka na členství v Evropské unii. Našim předním politikům také vysvětlí svou představu jejího dalšího rozšiřování. Belgie bude v letošním druhém pololetí unii předsedat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Belgie byla k rozšíření "patnáctky" o východní země dlouho skeptická, v současné době ale patří evropská integrace k jejím prioritám. Česká strana podle mluvčího vlády Libora Roučka očekává, že Guy Verhofstadt v rozhovorech naváže na dialog s premiérem Milošem Zemanem při jeho únorové návštěvě Bruselu. Tehdy se belgický premiér jednoznačně vyslovil pro urychlení rozhovorů s kandidátskými zeměmi a pro uplatňování diferencovaného přístupu podle jejich připravenosti.

Už Švédsko v začátcích svého nynějšího předsednictví vyjádřilo přání, aby na nadcházejícím summitu v Göteborgu zaznělo přibližné datum rozšíření Evropské unie. Jak ale Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekl náš hlavní vyjednavač se zeměmi "patnáctky" Pavel Telička, současná situace tomu příliš nenasvědčuje. Švédsko totiž v tomto nemá dostatečnou podporu ostatních členských států.

Naděžda Hávová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme