Belgický premiér bude v Praze jednat o rozšíření EU

Předseda belgické vlády Guy Verhofstadt bude dnes v Praze zjišťovat stav příprav Česka na členství v Evropské unii. Našim předním politikům také vysvětlí svou představu jejího dalšího rozšiřování. Belgie bude v letošním druhém pololetí unii předsedat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Belgie byla k rozšíření "patnáctky" o východní země dlouho skeptická, v současné době ale patří evropská integrace k jejím prioritám. Česká strana podle mluvčího vlády Libora Roučka očekává, že Guy Verhofstadt v rozhovorech naváže na dialog s premiérem Milošem Zemanem při jeho únorové návštěvě Bruselu. Tehdy se belgický premiér jednoznačně vyslovil pro urychlení rozhovorů s kandidátskými zeměmi a pro uplatňování diferencovaného přístupu podle jejich připravenosti.

Už Švédsko v začátcích svého nynějšího předsednictví vyjádřilo přání, aby na nadcházejícím summitu v Göteborgu zaznělo přibližné datum rozšíření Evropské unie. Jak ale Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekl náš hlavní vyjednavač se zeměmi "patnáctky" Pavel Telička, současná situace tomu příliš nenasvědčuje. Švédsko totiž v tomto nemá dostatečnou podporu ostatních členských států.

Naděžda Hávová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme