Belgický premiér nabízí demisi vlády kvůli aféře kolem prodeje banky Fortis

Belgie stojí na prahu další vládní krize. Premiér Yves Leterme nabídl králi demisi své vlády. Jeho krok byl reakcí na aféru kolem soudního rozhodnutí ve prospěch malých akcionářů nadnárodní banky Fortis. Tu chtěla vláda zachránit před krachem prodejem její belgické části francouzské finanční skupině BNP Paribas.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Belgie - sídlo vlády v Bruselu

Premiér Leterme se má s demisí vydat za králem Albertem II. Ten ji může přijmout, odmítnout, nebo si vzít čas na rozmyšlenou, jako to udělal už letos v červenci.

Současnou vládní krizi způsobila zpráva Nejvyššího soudu. Podle ní se vládní činitel pokoušel ovlivnit rozhodování soudu nižší instance ve věci prodeje banky Fortis francouzskému finančnímu domu BNP Paribas. Vláda tak chtěla největší belgickou banku zachránit před krachem.

Proti se ale postavili malí akcionáři Fortisu. Vyhráli, a vládní záchranný plán tak nechali v troskách. Pod tlakem aféry už odstoupil ministr spravedlnosti. Teď nabízí králi svá místa celý kabinet.

Letermova vláda vznikla teprve letos na jaře po 9 měsíčních tahanicích mezi frankofonními Walony a nizozemsky mluvícími Vlámy.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme