Belgický soud nejspíš zamítne žádost Marca Dutrouxe o propuštění

Jeden z nejhorších zločinců posledních let s největší pravděpodobností zůstane i nadále v přísně střežené cele. Belgičan Marc Dutroux požádal o propuštění do domácího vězení. Proti jsou ale psychologové i jeho matka. Soud dnes jeho žádost podle belgických médií zamítne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězení (ilustrační foto) | Zdroj: Vězeňská služba ČR

Dutroux v devadesátých letech znásilňoval, mučil a poté zavraždil několik mladých dívek. Jeho činy tehdy šokovaly celou Evropu.

„Marc Dutroux se nijak nezměnil,“ prohlásil jeho ošetřující psychiatr v belgické televizi. Jeho věznitelé podle serveru Sud-Press soudu doporučili, aby Dutrouxe nepropouštěl. Podle nich je totiž stále nebezpečný.

Navíc nemá po odchodu z věznice zajištěnou žádnou obživu ani bydlení, kde by ho kontroloval elektronický náramek. Neplní tak ani jednu z podmínek pro propuštění do domácího vězení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnoti zjišťoval zahraniční redaktor ČRo Ondřej Bouda

Podle belgického práva tak dnes musí tribunál Dutrouxovu žádost zamítnout. Verdikt oznámí dvě hodiny po poledni.

Proti jeho propuštění se staví nejení odborníci z řad psychologů a kriminalistů, ale i jeho ošetřující lékař, a dokonce vlastní matka, která ho udala na policii právě kvůli zneužívání dětí.

V exkluzivním rozhovoru pro belgický deník Le Soir varuje, že její syn je recidivista, který žije ve vlastním světě, nechápe okolní realitu a hned, jak bude mít příležitost, tak bude v trestné činnosti pokračovat.

Předpokládá sice, že se její syn jednoho dne z vězení možná dostane, zároveň ale doufá, že tou dobou už ona nebude mezi živými.

Dutrouxovu ženu soud na svobodu propustil přesto, že manželovi ve všem pomáhala. Belgická justice ji však pouvažuje nikoli za organizátora, ale jen za spolupachatele. Z vězení navíc putovala dobrovolně přímo do ženského kláštera. I nadále je tak oddělená od společnosti.

V době, kdy Dutrouxovo řádění dosáhlo vrcholu, žila celá belgická společnost ve strachu. V zemi nebyl jediný rodič, který by se o své děti nebál. Poté, co se pachatele podařilo usvědčit, třetina lidí se stejným příjmením jako Dutroux si ho raději změnila.

Ondřej Houska, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme