Belgický soud povolil eutanazii vrahovi odsouzenému na doživotí

Násilník a vrah odsouzený v Belgii na doživotí si na státu vymohl eutanazii. Je to poprvé, co soud povolil dobrovolný odchod ze života vězni a člověku, který netrpí nevyléčitelnou nemocí. Kdy a kde lékaři zákrok provedou, se zatím neví. Rozhodnutí odvolacího soudu vyjde ve sbírce zákonů až na konci měsíce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Injekční stříkačka (ilustr. obr.) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Frank van Den Bleeken, kterému je dnes 50 let, je ve vězení je už 30 let, a to za sexuální trest činy a vraždu. O eutanazii žádal už před třemi lety. Věděl, že se nikdy na svobodu nedostane, protože nebyl schopný ovládat své sexuální pohnutky.

Tehdy mu ale úřady žádost zamítly, a tak se obrátil na soud. A teď se dočkal. Frank van Den Bleeken prohlašoval, že chce zemřít důstojně.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vyhovění žádosti doživotně odsouzeného o eutanazii v Belgii mluvil Pavel Novák

„Už od začátku říkal, že nemůže dál, nemůže takhle žít. Nemůže snášet bolest, kterou trpí,“ řekl jeho advokát Jos Vander Velpen po vynesení rozsudku televizi RTL-TVi.

Rozhodnutí o tom, jestli může žadatel podstoupit eutanazii, patří v Belgii Federální komisi pro eutanazii a míru nesnesitelnosti utrpení posuzují tři lékaři.

Frank van Den Bleeken trpěl a trpí nesnesitelnou psychickou bolestí, zřejmě výčitkami. Potom, co mu před třemi lety komise zamítla žádost o eutanazii, napsal ministryni spravedlnosti žádost o převoz do Nizozemska, kde jsou zákony k zájemcům o eutanazii vstřícnější.

O eutanazii vězně soud v Belgii rozhodl vůbec poprvé. Vyvolalo polemiku v tisku i v tamním parlamentu.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme