Belgický spolek chce protestovat proti kastraci selat ‚na ostro‘

Vezměte to dnes „na ostro“, vyzývají Belgičany reklamy v několika vlámských i frankofonních denících. Organizace na ochranu práv zvířat Gaia propaguje dnešek jako den, kdy slipy nebo trenýrky do kalhot nepatří, aby solidárně upozornila na kastraci až 5 milionů selat ročně v belgickém masném průmyslu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

autobusová doprava v Bruselu

autobusová doprava v Bruselu | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Malým selátkům se pohlavní žlázy odstraňují pomocí skalpelu, bez umrtvení. O tom, že to ani pro prase není nijak příjemný zážitek asi není třeba pochybovat. Jenže se to děje dnes a denně ve jménu chutnějšího řízku, voňavější šunky a lákavější krkovičky. Maso nevykastrovaných prasat totiž může mít zápach nelahodící určité skupině čichově citlivých spotřebitelů.

„Chceme Belgičany upozornit na to, že každý rok se u nás ještě stále vykastruje 5 milionů selat, a to za živa, bez jakékoli anestézie, což jim působí ohromnou bolest,“ zdůvodňuje pořádání kampaně předseda spolku Gaia Michel Vandenbosch.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kuriózní akci ochránců zvířat v Bruselu natáčel zpravodal Pavel Novák

Tento postup je prý úplně nepotřebný, protože už existují alternativní metody. „Od roku 2009 je v celé Evropské unii i ve Spojených státech nebo Brazílii otestovaná a schválená látka, která zastavuje vývoj pohlavních žláz u prasat. Jenže bůhví proč se u nás tato metoda moc neuplatňuje,“ říká pan Michel.

Na výzvu obléci si kalhoty takzvaně „na ostro“ a více si tak uvědomit vlastní přítomnost toho, co se selatům krátce po narození odřezává, už zareagovalo na facebooku organizace Gaia 8 tisíc Belgičanů, kteří dnes nechají slipy a trenýrky ve skříni.

Jak ale ostatní poznají, že tito lidé manifestují ve prospěch oněch nebohých prasátek? Slipy přece pod kalhotami vidět nejsou, ať je na sobě mám, nebo ne. Podle Michela Vandenbosche si mám ale představit sám sebe jak jedu s dalšími cestujícími tramvají.

„Jsem si jistý, že tam bude někdo, kdo bude pokukovat po ostatních a říkat si. Tak má tenhle člověk spoďáry nebo ne? A podobně se budou sami sebe ptát další. Ženy si budou klást stejnou otázku při pohledu na muže okolo. A to znamená, že o naší kampani vědí a vzpomenou si i na utrpení těch selátek,“ domnívá se.

Pokud by se prý chtěl k protestu proti kastraci prasátek připojit i někdo v Česku, není podle pana Vandenbosche nic jednoduššího než vyjít na ulici v kalhotách, ale bez slipů.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme