Belgičtí policisté zadrželi po rozsáhlé operaci dva muže, po dalších pátrají

Belgičtí policisté potvrdili, že během rozsáhlé operace v bruselské čtvrti Forest zadrželi dva muže. Kriminalisté ale stále pátrají po dvou osobách v souvislosti s úterní střelbou v ulici de Dries. Policie na tiskové konferenci rovněž potvrdila, že jednoho muže v úterý zastřelila. Jedná se o Alžířana, který pobýval v Belgii nelegálně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dům v bruselské čtvrti Forest, ve kterém došlo k přestřelce mezi policií a ozbrojenci | Zdroj: Reuters

Policisté provedli během včerejšího a dnešního dne několik razií. První začala v úterý odpoledne v ulici de Dries, kam vyrazil společný belgicko-francouzský tým. Když dorazil k bytu, ve kterém chtěl zajistit důkazy související s loňskými listopadovými útoky v Paříži, překvapila ho palba.

Tři policisté z týmu byli bezprostředně lehce zraněni, jedná se o dva Belgičany a Francouzku. Později byl zraněn do hlavy ještě další policista. Speciálnímu odstřelovači se podařilo zneškodnit jednoho ze střílejících. Muž na místě zemřel a později byl policií identifikován jako Alžířan Mohamed Belcaïd. Podle kriminalistů se narodil v roce 1980 a v Belgii pobýval nelegálně.

Dvěma mužům se ale podařilo zřejmě přes střechy uprchnout. „Od té chvíli je policie hledá,“ řekl na tiskové konferenci federální prokurátor Frédéric van Leeuw. Doplnil, že policisté následně v bytě našli kalašnikov, různé střelné zbraně, obrovské zásoby munice a také salafistické knihy a vlajku takzvaného Islámského státu.

Policie pak pokračovala v dalších razicích. V jednom z bytů v ulici de l'Eau zajistili policisté další zbraně. Mezi nimi opět kalašnikov.

„Večer byl přijat do nemocnice de Halle muž se zlomenou nohou. Byl operován a vyslechnut tudíž ještě nebyl. Jeho doprovod z nemocnice utekl,“ oznámil van Leeuw s tím, že policie později zadržela ještě jednu osobu. Zda ale tato zadržení souvisí s úterní střelbou v bytě v ulice de Dries, policie ještě prověřuje.

Bližší informace nechtějí pro tuto chvíli kriminalisté oznámit kvůli probíhajícímu vyšetřování. Na tiskové konferenci tak přečetli pouze oficiální zprávu, na otázky neodpovídali. Belgický premiér Charles Michel pak na dnešní odpoledne svolal národní radu bezpečnosti.

Podle agentury AFP, která se odvolává na francouzský policejní zdroj, je nicméně zásah veden proti "známým jednoho nebo několika" z 11 lidí, kteří byli v Belgii obviněni v souvislosti s atentáty v Paříži z 13. listopadu loňského roku. Útočníci při nich zabili 130 lidí. Vyšetřování ukázalo, že útoky byly z velké části naplánovány v Bruselu.

K útokům v Paříži se přihlásili radikálové z Islámského státu. Jeden z hlavních podezřelých Salah Abdeslam, pocházející z bruselské čtvrti Molenbeek, nebyl dosud dopaden. Podle belgických médií ale nynější stopa kriminalistů zřejmě k Abdeslamovi nevede. A nevede ani k Mohamedu Abrinimu, který byl viděn s Abdeslamem krátce před atentáty.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme