Belgičtí politici vyjednávají o nové vládě

Velmi náročný víkend mají tento týden belgičtí politici. Pět vlámských i valonských stran se snaží dohodnout na příští vládní koalici. Ve čtvrtek totiž vyprší mandát dočasného kabinetu premiéra Guyho Verhofstadta, kterého po několikaměsíční neschopnosti stran sestavit vládu pověřil loni na podzim vedením země belgický král Albert II.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Belgický premiér Guy Verhofstadt | Foto: nl.wikipedia.org

Při víkendovém maratónu jednání se má 5 stran potenciální vládní koalice dohodnout na společném postupu ve velmi delikátních otázkách. Jsou jimi například azylová a imigrační politika, veřejné podniky, obrana nebo vztahy se zahraničím. Složité bude také dohadování o rozdělování peněz ze státní pokladny mezi vlámskou, valonskou a německou komunitu.

Vládu by měl vést křesťanský demokrat, současný vicepremiér a ministr financí Yves Leterme. Ačkoli býval premiérem autonomní vlámské vlády, není mezi Vlámy příliš populární. Podle průzkumu listu Het Laatste Nieuws si 54 procent Vlámů myslí, že se tento politik na premiéra nehodí.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme