Belgičtí zelení volají po uzavření dvou jaderných elektráren

Belgie by mohla za několik let uzavřít svoje dvě jaderné elektrárny. Za čtyři roky by mohly přestat vyrábět elektřinu dva nejstarší reaktory. Úvahy belgického ministra energetiky Paula Magnetta o tom se objevily v místním tisku. O možnosti uzavřít jaderné elektrárny mluvil na setkání s odboráři. Ministrova slova přivítali belgičtí Zelení. Jeho kancelář ale přispěchala s prohlášením, že nejde o stanovisko celé vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna | Foto: Tomáš Adamec

Ministr energetiky Paul Magnette míní, že do roku 2015 by se mohly odstavit dva bloky jaderné elektrárny v Doelu v těsné blízkosti přístavního města Antverpy. Jen do roku 2020 by se pak dal prodloužit provoz prvního bloku elektrárny Tihange nedaleko Lutychu. Nejstarší reaktory v Doelu pocházejí už z roku 1975.

Vlámští i frankofonní Zelení na slova federálního ministra energetiky zareagovali návrhem sestavit komisi expertů, která by připravila program úplného opuštění jaderné technologie pro výrobu elektřiny. Podle Paula Magnetta by už teď měla Belgie náhradní nenukleární zdroje, které by zastoupily dva bloky elektrárny v Doelu o celkovém výkonu 900 megawattů.

Pavel Novák, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme