Belgický král přijal rezignaci premiéra. Jeho vláda má zemi spravovat do řádných voleb v květnu

Belgický král Filip v pátek přijal rezignaci premiéra Charlese Michela a zároveň jej pověřil, aby jeho vláda zemi spravovala až do řádných voleb na konci května. Informoval o tom list La Libre. Předčasné volby tak podle všeho Belgii nečekají.

Tento článek je více než rok starý.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Belgický král Philippe a premiér Charles Michel.

Král Filip a Charles Michel poté, co přijal jeho rezignaci. | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

Premiér Michel vedl od minulého týdne menšinový kabinet, protože původní koalici kvůli neshodám ohledně podpory migračního paktu OSN opustila největší strana Nová vlámská aliance (N-VA).

Belgický premiér v souvislosti s migračním paktem rezignoval. Král Filip demisi prozatím nepřijal

Číst článek

Michel původně hodlal přesvědčit zvláště levicovou opozici k toleranci vlády do voleb. Socialisté a Zelení však přišli s návrhem na vyslovení nedůvěry, načež Michel v úterý oznámil rezignaci.

Král Filip se poté setkal s představiteli všech parlamentních stran a dnes palác oznámil, že monarcha přijal Michelovu rezignaci. Zároveň ale předsedu liberálního Reformního hnutí pověřil, aby zůstal v čele úřadující vlády, která měla spravovat zemi až do řádných voleb. Belgičané by o složení nového parlamentu měli hlasovat 26. května.

Podle prohlášení královského paláce monarcha při konzultacích s politiky rozpoznal „politickou vůli zajistit dobrou správu země do příštích voleb“. Král zároveň vyzval parlament, aby s Michelovou prozatímní vládou spolupracoval na všech potřebných zákonech včetně rozpočtu na rok 2019.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme