Belgie bude soudit rwandské vraždy

Belgie dnes zahájí historicky ojedinělý proces v souvislosti s genocidou v africké Rwandě v roce 1994. Během etnického řádění mezi národy Hutů a Tutsiů zemřelo více než osm set tisíc lidí. Organizace spojených národů sice zřídila ve městě Aruša v Tanzánii zvláštní Mezinárodní tribunál pro vyšetřování tohoto masakru, ale ten za dobu své sedmileté existence odsoudil pouze osm lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Belgický soud se proto rozhodl, že záležitost vezme částečně do svých rukou. Před bruselským soudem budou stát 4 občané africké Rwandy a budou souzeni za vraždy, spiknutí a podněcování k vraždám v roce 1994 , kdy ve Rwandě došlo k etnické válce, která si vyžádala přes 800 tisíc obětí. Soudní proces je zvláštní z několika důvodů. Belgie bude soudit cizí státní příslušníky za zločiny, které se staly v zahraničí, tedy mimo Belgické království. Čtyři občané Rwandy žijící v současnosti v Bruselu jako první narazily na nové belgické zákony, které dávají místní justici právo soudit všechny zločiny, které mají univerzální charakter, a je tedy jedno, kde k nim došlo. Mezi tyto zločiny patří vražda, mučení a zločiny proti lidskosti.

Markéta Kaclová, Milan Fridrich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme