Belgie bude soudit rwandské vraždy

Belgie dnes zahájí historicky ojedinělý proces v souvislosti s genocidou v africké Rwandě v roce 1994. Během etnického řádění mezi národy Hutů a Tutsiů zemřelo více než osm set tisíc lidí. Organizace spojených národů sice zřídila ve městě Aruša v Tanzánii zvláštní Mezinárodní tribunál pro vyšetřování tohoto masakru, ale ten za dobu své sedmileté existence odsoudil pouze osm lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Belgický soud se proto rozhodl, že záležitost vezme částečně do svých rukou. Před bruselským soudem budou stát 4 občané africké Rwandy a budou souzeni za vraždy, spiknutí a podněcování k vraždám v roce 1994 , kdy ve Rwandě došlo k etnické válce, která si vyžádala přes 800 tisíc obětí. Soudní proces je zvláštní z několika důvodů. Belgie bude soudit cizí státní příslušníky za zločiny, které se staly v zahraničí, tedy mimo Belgické království. Čtyři občané Rwandy žijící v současnosti v Bruselu jako první narazily na nové belgické zákony, které dávají místní justici právo soudit všechny zločiny, které mají univerzální charakter, a je tedy jedno, kde k nim došlo. Mezi tyto zločiny patří vražda, mučení a zločiny proti lidskosti.

Markéta Kaclová, Milan Fridrich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme