Belgie by ráda zavedla pro řidiče recidivisty alkozámky

Bič na podnapilé řidiče chystá vláda v Belgii. Nový zákon má soudcům umožnit ukládat recidivistům, kteří řídí často opilí, zvláštní opatření. Museli by mít v autě namontovaný "alkozámek": Zařízení, které auto zablokuje, pokud si za volant sedne opilý řidič.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

alkohol za volantem | Foto: Alena Palečková

S návrhem montovat do aut notorických pijáků měřiče alkoholu v krvi přišel už dnešní premiér Yves Leterme ještě v době, kdy byl v dočasné vládě Guyho Verhofstadta ministrem dopravy. Podle deníku Het Laatste Nieuws mají soudy nařizovat instalaci alkotestů těm, které policie opakovaně přistihne za volantem s alkoholem v krvi.

Řidič by musel před jízdou dýchnout do přístroje, který by odpojil zapalování, pokud by vyhodnotil, že majitel není úplně střízlivý. Současný ministr dopravy Etienne Schouppe už vypracoval návrh zákona, který by mohl začít platit ještě letos. Zatím ale není jasné, jestli by neukáznění řidiči museli jezdit s alkotestem jen po soudem určenou dobu, nebo už doživotně.

Pavel Novák, Vilém Janouš, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme