Belgie si z Číny přivezla tři miliony nepoužitelných respirátorů. ‚Budeme si stěžovat,‘ řekl ministr

Belgická vláda odmítla celkem tři miliony respirátorů, které se jí minulý týden podařilo získat od čínského dodavatele. Podle provedených testů totiž nesplňují požadované standardy kvality na typ FFP2. „Neexistovaly průkazné zkušební certifikáty. Jsou nepřijatelné, neposkytují dostatečnou ochranu,“ uvedl belgický ministr Philippe De Backer.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kromě dalších zdravotních pomůcek bude podle ministra v dubnu belgické zdravotnictví potřebovat právě zhruba tři miliony respirátorů FFP2. Z dřívějších dodávek již bylo distribuováno 850 tisíc respirátorů tohoto typu. | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 1.0

Jde o „těžký neúspěch“ při získávání respirátorů, které by lidem nabídly nejvyšší možnou ochranu, uvedl ministr De Backer, vedoucí pracovní skupiny odpovědné za zisk zdravotnického materiálu a ministr pro zjednodušení administrativy, digitální agendu, poštu a telekomunikace.

De Backer podal na čínského dodavatele oficiální stížnost, informuje La Libre. Tři miliony respirátorů typu FFP2 totiž podle něj ani jako požadované ochranné pomůcky nevypadají.

„Na první pohled bylo jasné, že s nimi budou problémy, dodavatel nebyl schopen dodat průkazné certifikáty. Respirátory jsme nechali otestovat a vyšlo nám, že jsou v nepřijatelné kvalitě,“ uvedl De Backer.

Kromě dalších zdravotních pomůcek bude podle ministra v dubnu belgické zdravotnictví potřebovat právě zhruba tři miliony respirátorů FFP2. Z dřívějších dodávek již bylo distribuováno 850 tisíc respirátorů tohoto typu.

V Belgii se potýkají s nedostatkem použitelných zdravotních pomůcek, protože se v minulých týdnech ukázalo, že vláda nechala zničit miliony respirátorů ještě před vypuknutím nákazy, jelikož mezitím expirovaly. Tento výpadek se při mnohonásobně zvýšené poptávce zatím nepodařilo nahradit.

Belgičané už mají zkušenosti i s jinou neprovedenou dodávkou slíbených respirátorů, které se do země nedostaly kvůli možnému podvodu jejich tureckého výrobce, informují The Brussel Times. Díky osobní angažovanosti krále Filipa Belgického se však podařilo vyjednat alespoň půl milionu respirátorů od čínské společnosti Alibaba.

jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme