Belgie: katolická církev hlásí přes 400 stížností na zneužití dětí

Více než 400 stížností přišlo na sexuální zneužívání dětí kněžími v Belgii. Oznámila to tamní komise pro šetření případů pedofilie mezi činovníky katolické církve. Od letošního jara zaznamenala komise prudký nárůst oznámení nepřípustných praktik duchovních vůči dětem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Církev

Církev | Foto: Tomáš Adamec

Lavinu stížností sputilo dubnové přiznání biskupa z Brug Rogera Vangheluweho, že předtím, než začal zastávat vysoký církevní úřad několik let zneužíval malého chlapce. Rezignoval na svou funkci, ale vyhnul se trestnímu stíhání, protože jeho čin se zatím promlčel.

Předseda církevní komise pro vyšetřování zneužívání dětí Peter Adriaenssens uvedl, že nápor stížností teď opadl. Každý den dostává komise 4 nová oznámení, zatímco předtím to bylo i 60 denně. Deset z více než 400 stížností už dostala policie a případy skončí před soudem.

Belgická katolická církev se snaží sypat si popel na hlavu i tím, že zřídila skupinu pastoračních pracovníků. Ti mají pomáhat obětem sexuálních výbojů kněžích zvládat utrpěná traumata.

Pavel Novák, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme