V Belgii se koronavirem nakazila kočka. ‚Riziko šíření z domácích zvířat na lidi je ale nízké,‘ míní experti

Belgické úřady oznámily případ přenosu nového koronaviru z člověka na kočku. Nákazu u zvířete, jehož majitel onemocněl na COVID-19, odhalili výzkumníci z lékařské fakulty univerzity v Lutychu, informovala agentura AFP. Podle belgických expertů však není důvodem domnívat se, že by kočky nebo psi mohli koronavirem nakazit člověka.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kočka. Ilustrační foto | Foto: Pavla Kubištová | Zdroj: iROZHLAS.cz

To, že se virus SARS-CoV-2 může přenést i na domácího mazlíčka, ukázaly nedávné případy z Hongkongu, kde měli pozitivní test dva psi, kteří žili s infikovanými lidmi. Psi ovšem neměli žádné symptomy nemoci COVID-19.

Za 100 dní vyrobíme 100 tisíc plicních ventilátorů, prohlásil Trump. Výrobu v zemi nařídil zákonem

Číst článek

Belgická kočka se podle Federální agentury pro bezpečnost potravinového řetězce (AFSCA) potýkala s „přechodnými dýchacími a zažívacími potížemi“. Jeden z expertů při páteční pravidelné tiskové konferenci belgických zdravotnických úřadů označil událost za „izolovaný případ“, jaký může nastat po „blízkém kontaktu mezi zvířetem a (nakaženým) člověkem“.

„Je to extrémně vzácný úkaz, z něhož nevyplývá, že by zvířata mohla předat virus člověku,“ komentoval věc francouzský deník Le Monde. „Riziko přenosu viru z domácích zvířat na lidi je zanedbatelné oproti riziku přenosu při přímém kontaktu mezi lidmi,“ dodává AFSCA.

Agentura nicméně doporučuje chovatelům zvýšenou opatrnost i ve vztahu k mazlíčkům: „Vyhýbat se těsnému kontaktu s nimi... umývat si ruce po manipulaci s jakýmkoli zvířetem, nenechat jej, aby vám olizovalo tvář.“

Cílem je jednak zabránit tomu, aby se zvíře nakazilo, jednak předejít přenosu viru z člověka na člověka skrze tělo zvířete, na němž může virus setrvávat podobně jako na oblečení nebo kontaminovaných předmětech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme