V Belgii zpomaluje šíření koronaviru. Zabrat mohl lockdown, opatření z října i disciplína Belgičanů

Belgie už není nejhorší zemí Evropy v přepočtu nových případů nákazy koronavirem na obyvatele. Tamní národní ústav veřejného zdraví oznámil, že se nepříjemné „prvenství“ vrátilo Česku. Tempo šíření viru zpomaluje ale v obou zemích – jen v Belgii rychleji.

Praha / Brusel (Aktualizováno: 9:02 9. 11. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Od začátku listopadu se situace v Belgii zlepšuje. | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

Jak prudce Belgii druhá vlna zasáhla, tak rychle ji opouští. Vrchol nastal 30. října, kdy země zaznamenala za jediný den skoro 24 000 nových případů nákazy – skoro o 8000 více, než je české denní maximum.

Od té doby ale šíření zpomaluje. Belgický národní ústav zdraví o víkendu vyhlásil, že se v přírůstcích na obyvatele země propadla z prvního na třetí místo v Evropě – za Česko a Lucembursko.

Na sever Itálie se vrací jarní koronavirová nařízení. Pro celou zemi platí omezené noční vycházení

Číst článek

Epidemiologové nenabízejí úplně jednoznačnou odpověď na to, co konkrétně prudké zpomalení způsobilo. Od začátku listopadu tam sice platí přísný lockdown, ale experti oslovení deníkem Le Soir nebo stanicí RTBF se shodují, že zabrala nejspíš už předchozí opatření.

Od poloviny října například platí zákaz nočního vycházení a uzavření veškerých barů, restaurací a kaváren. A co hraje velkou roli, Belgičané opatření poměrně disciplinovaně dodržují.

Belgická vláda zatím restrikce uvolňovat neplánuje a předem ohlásila, že efektivitu vyhodnotí na konci listopadu, ale rychlé uvolňování se pravděpodobně čekat nedá.

I po těžké jarní vlně vláda naplánovala jen velmi pozvolné rozvolňování rozvržené do dvou měsíců, a přesto se nevyhnula kritice části epidemiologů. I proto jsou v zemi například rovnou zakázané veškeré vánoční trhy.

Viktor Daněk, tkr, mach Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme