Belgie začne zmírňovat opatření kvůli koronaviru. Od 11. května otevře všechny obchody

Belgická premiérka Sophie Wilmésová oznámila detailní plán na pozvolné zmírňování omezujících opatření zavedených proti šíření koronaviru. Podle nových pravidel budou moci všechny obchody v zemi otevřít 11. května, školy pak následující týden 18. května - bude nicméně omezen počet studentů ve třídě, uvedla BBC. Jak ale premiérka dodala, vše se ještě může změnit a „nic není vytesáno do kamene“.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

belgická premiérka Sophie Wilmés | Foto: Olivier Hoslet | Zdroj: Reuters

Belgie v pátek oznámila 189 nových úmrtí pacientů s nemocí covid-19. Celkem země s 11,5 milionu obyvatel od počátku epidemie eviduje už 6679 mrtvých a více než 44 tisíc nakažených.

Po několikahodinových pátečních diskusích premiérka oznámila harmonogram pro pomalé rozvolňování přísných opatření, která byla zavedena 12. března. Nejprve se 4. května otevřou obchody s látkami, aby si lidé mohli pořídit ochranné roušky na obličej, které nově musejí mít všichni Belgičané starší 12 let, když chtějí cestovat veřejnou dopravou. Ostatní obchody otevřou o týden později. Do škol se budou moci studenti vrátit od 18. května, nicméně v každé třídě bude moci být jen deset dětí. Kavárny a restaurace budou moci otevřít nejdříve 8. června.

Belgie má v přepočtu na obyvatele jednu z nejhorších bilancí úmrtí na komplikace spojené s koronavirem na světě. Jedním z důvodů je ale též odlišný způsob vedení statistik. Jako jedna z mála zemí světa totiž Belgie započítává i případy úmrtí v domovech seniorů a dalších pečovatelských domech. Ve statistice se tak často objeví i případy, u kterých je jen podezření na nákazu virem SARS-CoV-2, které však nebylo potvrzeno testy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme