Belgie zastavila uvolňování restrikcí. Epidemie koronaviru v zemi znovu nabírá na síle

Belgická vláda zastavila uvolňování restrikcí, které zavedla s cílem zabránit šíření koronavirové nákazy. Učinila tak v souvislosti s pozvolným nárůstem počtu infikovaných v posledních týdnech. Premiérka Sophie Wilmèsová podle agentury Reuters nevyloučila, že její kabinet bude muset přikročit k uvalení karantény na nejhůře postižené oblasti.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Belgická vláda zastavila uvolňování restrikcí (ilustrační foto). | Zdroj: Reuters

Wilmèsová sdělila novinářům, že reprodukční číslo, které udává, kolik lidí nakazí nemocí covid-19 jeden infikovaný, překročilo kritickou hranici jedna. „Znamená to, že se epidemie zhoršuje, nabírá na síle, byť v tuto chvíli stále ještě v omezené míře,“ řekla po jednání kabinetu, které mělo rozhodnout o dalším postupu ohledně restrikcí. „Není to ale dobré a situaci sledujeme velice zblízka,“ dodala.

‚Nesmíme nic podcenit.‘ Itálie prodloužila nošení roušek v uzavřených prostorách

Číst článek

Belgie zastavila šíření epidemie pomocí přísného omezení pohybu obyvatel a v úterý poprvé od 10. března nezaznamenala žádné úmrtí související s covidem-19. Podle oficiálních údajů v zemi, kde žije 11,5 milionu lidí, po nákaze koronavirem zemřelo celkem 9788 osob.

Na každý milion obyvatel tedy připadá přibližně 850 obětí. To je, jak uvádí Reuters, po San Marinu nejvíce na světě. Omezující opatření přijatá v březnu byla postupně uvolňována s tím, jak se úřadům dařilo zplošťovat křivku nově zjištěných případů nákazy. Těch bylo k dnešnímu dni odhaleno 62 872.

Za poslední týden přibylo každý den v průměru 96 nových případů, což oproti týdnu předcházejícímu znamená osmiprocentní nárůst. Wilmèsová dále uvedla, že stále zůstává v platnosti pravidlo, podle nějž se lidé mohou setkávat nanejvýš s 15 přáteli týdně.

S ohledem na skutečnost, že se infekce momentálně nejrychleji šíří mezi mladými lidmi, zůstávají uzavřeny noční kluby, vysvětlila premiérka. Zakázány jsou i jakékoli akce, při nichž by hrozil masový přenos nákazy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme