Belgie nabízí Česku starší stíhačky F-16

Belgická vláda nám údajně nabízí starší stíhačky F-16 za devět miliard korun. Dopisy s nabídkou na dodávku 24 repasovaných nadzvukových stíhacích letounů F-16 z produkce Lockheed Martin za necelých devět miliard korun měl belgický kabinet poslat několika představitelům naší vlády a parlamentu. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík ale nákup starých amerických strojů odmítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

F-16 nad horami | Foto: US Dep. of Defense

Česká republika podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka staré letouny F-16 nechce. Jak ministr řekl na odpolední, narychlo svolané tiskové konferenci, Belgie už jednou se svou nabídkou v Praze nepochodila. Tvrdíkovi se tento postup nelíbí. "Podle informací, které se podařilo za tu krátkou dobu zjistit, byla tato nabídka ministerstvu obrany neoficiálně prezentována už v letech 1997, 1999 a 2001. Na jednu z těchto neoficiálních nabídek již svým dopisem reagoval náčelník generálního štábu v roce 2001, který svému belgickému kolegovi poděkoval za tuto nabídku a označil ji jako nevhodnou pro Armádu České republiky."

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Tvrdík o nabídce Belgičanů

Tvrdík také kritizuje způsob, jakým byla nabídka české straně prezentována. Objevilo se totiž minimálně 16 dopisů, které o návrhu belgické strany informovaly. Z takového postupu ministr obrany podezírá některou z lobbistických skupin pracujících pro Belgičany.

Jedním z adresátů nabídky je předseda branného výboru Poslanecké sněmovny Petr Nečas. "Já jsem byl informován svým sekretariátem, že opravdu došla do parlamentu nabídka od belgické vlády ve věci letounů F-16. Ale můj názor na to, že v tuto chvíli nakupovat jakékoli letouny od jakékoli firmy, od jakékoli země, je chybný krok, tak tento názor se nezměnil a z tohoto pohledu považuji tento dopis za irelevantní, " řekl Nečas Radiožurnálu. Podle jeho názoru by totiž v současné době česká armáda měla plnit spíše jiné priority, než jsou nadzvuková letadla.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Nečas o nabídce Belgičanů

Podle dostupných informací Belgičané nabízejí dodání první stíhačky osm měsíců po případném podpisu kontraktu. Poté by Česko každý měsíc obdrželo další letoun až do uvedeného konečného počtu.

Milan Kopp, Lenka Rákosová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme