Belgie nestíhá provizorně umístit azylanty, kteří proto přebývají na ulici

Tak špatné to s žadateli o azyl v Belgii prý ještě nebylo. Už je není ani kam provizorně umístit, než se jejich žádost vyřídí. Desítky lidí hledajících v Belgii azyl proto přespávají pod širým nebem nedaleko bruselského Severního nádraží, ve čtvrti, kde sídlí také Federální úřad pro migraci a uprchlíky. Státní ubytovací kapacity ale na stále větší příliv žadatelů o azyl nejsou připravené.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezdomovec (ilustrační foto)

Bezdomovec (ilustrační foto) | Foto: Honza Ptáček

Situace s náporem uprchlíků v Belgii je nebývalá. Jde o tisíce žadatelů o mezinárodní právní ochranu. Jen za říjen bylo žádostí o azyl 2600. V současné době tráví chladné noci venku asi 140 mužů.

Situace s umístěním žadatelů o azyl se opakuje před zimou každý rok. Loni touto dobou vláda pronajímala levné hotely za 30 nebo 40 eur na noc právě u Severního nádraží v Bruselu. Poté hledala ubytovny i mimo Brusel.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémy s provizorním umístěním žadatelů o azyl v Belgii se zajímal Pavel Novák

Předloni dokonce postavili humanitární organizace několik stanů přímo před nádražím a demonstrativně tam ubytovali asi 50 lidí. Našla se také nepoužívaná kasárna s asi 400 místy.

Podle Federálního úřadu pro migraci a uprchlíky žadatelé nejčastěji pocházejí z Afghánistánu, Iráku, Guineje a Albánie. O azyl v Belgii se snažili i někteří občané z nových členských zemí Evropské unie, zvláště z Rumunska. Těm úřady vysvětlily, že oni o azyl žádat nemohou, takže se vydali na ulici sami a žebrají tam.

Belgické úřady kvůli stále se opakujícímu předzimnímu náporu uprchlíků do země hledají například i další místa pro ubytování žadatelů. Nechtějí ale vyvolat dojem, že každý, kdo do Belgie přijde, dostane střechu nad hlavou. Rozhodně nechtějí jít cestou Kanady.

Náměstek ministra vnitra pro migraci a azylovou politiku Melchior Wathelet připravuje seznam tzv. bezpečných zemí, jejichž občané nebudou dostávat azyl. Mezi ně se budou počítat všechny země Balkánu a také nejspíš i Bosna a Hercegovina, Kosovo či Albánie.

Tím se mají uvolnit místa pro opravdu ohrožené lidi například právě z Afghánistánu.

Pavel Novák, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme