Belgie otestuje své jaderné elektrárny

K otestování svých elektráren se po Německu a Rusku odhodlala také Belgie. Rozhodl o tom vládní výbor pod vlivem událostí v japonské elektrárně Fukušima. Belgická vláda také zatím nebude projednávat možnost prodloužení životnosti několika reaktorů, které má za 4 roky odstavit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S mikrofonem za jadernou energií | Foto: Ivana Veselková

Testy odolnosti dvou belgických jaderných elektráren v Tihange a Doelu má provést mezinárodní tým nezávislých odborníků podle evropské metodologie.

Na potřebě zátěžových testů jaderných elektráren se shodli na schůzce s Evropskou komisí experti na jadernou energetiku ze všech členských zemí sedmadvacítky.

Výsledky testů belgických elektráren slíbil federální ministr energetiky Paul Magnette předložit veřejnosti do konce roku. Na základě nich vláda zváží, jestli prodlouží životnost třech jaderných reaktorů, které se už dříve rozhodla odstavit v roce 2015.

Belgie se tak připojila k zemím, které reagují na současné události. Německo se rozhodlo pozastavit provoz v sedmi elektrárnách, zatímco Nicolas Sarkozy prohlásil, že Francie se jaderných elektráren nevzdá.

Pavel Novák, Ludvík Bortl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme