Utajovaná zpráva z Belgie: Policie věděla o radikalizaci bratrů Abdeslamových rok před terorem v Paříži

Belgická policie upozornila v utajované zprávě na selhání při sledování džihádistů před teroristickými útoky v Paříži v roce 2015. Na dokument upozornila francouzská televize France 2 v době, kdy pokračuje soud s jediným žijícím členem teroristického komanda Salahem Abdeslamem a s jeho pomocníky. Při několika útocích před šesti lety zemřelo 130 lidí, stovky dalších byly zraněných.

Brusel / Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při několika útocích před šesti lety zemřelo v Paříži 130 lidí, stovky dalších byly zraněných (ilustrační foto) | Foto: Regis Duvignau | Zdroj: Reuters

Chyb bylo podle dokumentu v různých časových obdobích hned několik. První pochybení mělo nastat už v roce 2014, tedy 17 měsíců před pařížskými teroristickými útoky.

Nejmenovaný belgický policista měl tehdy dostat zprávu od svého informátora o radikalizaci bratrů Abdeslamových a o jejich komunikaci s koordinátorem budoucích atentátů Abdelhamidem Abaaoudem.

Začal proces se strůjci útoků v Paříži, Abdeslam se označil za vojáka Islámského státu

Číst článek

Oba sourozenci se měli přiznat k tomu, že chtějí vykonat „nenapravitelný čin“ a odcestovat do Sýrie. Policista tuto informaci předal svým nadřízeným, ale žádné další vyšetřování zahájeno nebylo.

„Upozorňoval jsem na celou řadu věcí, několikrát jsem je varoval a na všechno se zapomnělo. Častokrát jsem si řekl: ‚Sakra, moje práce je k ničemu,‘“ popsal pro France 2 nejmenovaný belgický policista.

Popření plánu

Dalším důležitým datem ve zprávě je leden 2015, kdy belgická policie vyslýchala oba bratry – ti ale jakoukoliv radikalizaci a přání vydat se do Sýrie popřeli. Přitom starší Brahim na Blízkém východě už před tímto výslechem byl.

Nejmenovaný zdroj z tehdejšího vedení belgických bezpečnostních složek přiznal, že si těchto indicií nevšimli.

Dokument dlouhý 82 stran vypracovala belgická policejní inspekce a klasifikovala ho jako důvěrný. Přístup k němu ale dostala televize France 2 - podle ní o zprávu měly zájem i francouzské soudy, ty však možnost do nich nahlédnout nedostaly. K dispozici ji měla i belgická vláda, ta však dokument podle svého vyjádření z bezpečnostních důvodů nesdílela.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme