Utajovaná zpráva z Belgie: Policie věděla o radikalizaci bratrů Abdeslamových rok před terorem v Paříži

Belgická policie upozornila v utajované zprávě na selhání při sledování džihádistů před teroristickými útoky v Paříži v roce 2015. Na dokument upozornila francouzská televize France 2 v době, kdy pokračuje soud s jediným žijícím členem teroristického komanda Salahem Abdeslamem a s jeho pomocníky. Při několika útocích před šesti lety zemřelo 130 lidí, stovky dalších byly zraněných.

Brusel / Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzská policie (ilustrační foto)

Při několika útocích před šesti lety zemřelo v Paříži 130 lidí, stovky dalších byly zraněných (ilustrační foto) | Foto: Regis Duvignau | Zdroj: Reuters

Chyb bylo podle dokumentu v různých časových obdobích hned několik. První pochybení mělo nastat už v roce 2014, tedy 17 měsíců před pařížskými teroristickými útoky.

Nejmenovaný belgický policista měl tehdy dostat zprávu od svého informátora o radikalizaci bratrů Abdeslamových a o jejich komunikaci s koordinátorem budoucích atentátů Abdelhamidem Abaaoudem.

Začal proces se strůjci útoků v Paříži, Abdeslam se označil za vojáka Islámského státu

Číst článek

Oba sourozenci se měli přiznat k tomu, že chtějí vykonat „nenapravitelný čin“ a odcestovat do Sýrie. Policista tuto informaci předal svým nadřízeným, ale žádné další vyšetřování zahájeno nebylo.

„Upozorňoval jsem na celou řadu věcí, několikrát jsem je varoval a na všechno se zapomnělo. Častokrát jsem si řekl: ‚Sakra, moje práce je k ničemu,‘“ popsal pro France 2 nejmenovaný belgický policista.

Popření plánu

Dalším důležitým datem ve zprávě je leden 2015, kdy belgická policie vyslýchala oba bratry – ti ale jakoukoliv radikalizaci a přání vydat se do Sýrie popřeli. Přitom starší Brahim na Blízkém východě už před tímto výslechem byl.

Nejmenovaný zdroj z tehdejšího vedení belgických bezpečnostních složek přiznal, že si těchto indicií nevšimli.

Dokument dlouhý 82 stran vypracovala belgická policejní inspekce a klasifikovala ho jako důvěrný. Přístup k němu ale dostala televize France 2 - podle ní o zprávu měly zájem i francouzské soudy, ty však možnost do nich nahlédnout nedostaly. K dispozici ji měla i belgická vláda, ta však dokument podle svého vyjádření z bezpečnostních důvodů nesdílela.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme