Belgie: Rozpory mezi stranami stále nedovolují sestavit vládu

Belgie sice dokončila předsednictví, ale stále nemá vládu a vypadá to, že překoná evropský rekord v délce sestavování kabinetu. Belgičané volili v půlce června a ani po uplynutí 200 dní se sestavení vlády nerýsuje. Vítězná Nová vlámská aliance, která zakládá svou existenci na snahách oddělit Flandry od frankofonních částí Belgie, včera odmítla dokument, který mohl vést k dohodě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Belgický premiér v demisi Yves Leterme (uprostřed).

Belgický premiér v demisi Yves Leterme (uprostřed). | Foto: www.eu2010.be

Základem problému je již fakt, že o sestavení vlády jedná celkem sedm politických stran. „K tomu musíte dodat, že nejsilnější frankofonní strana je sociální demokracie a nejsilnější vlámská strana je Nová vlámská aliance. A tyto strany mají od samého počátku nejméně kompatibilní politické programy – v socioekonomické sféře i co se týče konstitucionálních reforem,“ hodnotí situaci překladatel žijící v Bruselu Nicolas Frankcx.

Pověřenec krále Johan Vande Lanotte navrhl další přesun pravomocí na regiony, vlámští separatisté však tuto možnost odmítli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve světě o deváté Rádia Česko hodnotil vládní krizi Nicolas Frankcx, překladatel žijící v Bruselu.

„Političtí komentátoři v Belgii se domnívají, že Nová vlámská aliance nebude nikdy chtít sestavit vládu. Každý kompromis bude z jejího pohledu příliš slabý,“ tvrdí Frankcx.

Aliance má podle něho i podstatný praktický důvod – ještě nedávno to totiž byla malá regionální strana a nemá dost kvalifikovaných lidí, aby zajistila chod kabinetu a ministerstev

Bezvládí Belgii navíc postihlo v době, kdy státní dluh přesahuje 100 % HDP. Ekonomové se proto obávají, aby ji trhy nepotopily, hrozí snížení ratingu.

„V posledních letech se podařilo státní dluh hodně zredukovat, ale Belgie je zadlužena již velmi dlouho. Stát se zadlužil prostřednictvím vlastních občanů formou státních dluhopisů. Majiteli dluhu jsou tedy Belgičané. Kdyby došlo ke snížení ratingu, byla by to určitě škoda, ale nikoli katastrofa,“ domnívá se Frankcx.

Martina Mašková, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme