Belgie se dnes zřejmě přiblíží předčasným volbám

Belgii už týden vládne kabinet premiéra Yvese Leterma v demisi. Jako východisko z vládní krize se stále jasněji jeví předčasné federální volby. K těm by mohl otevřít cestu král Albert II. ještě dnes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dvojjazyčný Brusel | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Příčinou zatím poslední vládní krize v Belgii byl spor o rozdělení volebního obvodu, který tvoří Brusel a spolu s ním přilehlé vlámské obce. Valoni z něj chtěli pryč. Tyto neshody vedly jednu menší vlámskou stranu - liberály - k opuštění kabinetu Yvese Leterma.

I kdyby král dnes federální parlament k rozpuštění vyzval, ten byl podle všeho neskončil hned. Dopoledne se totiž ještě scházejí předsedové poslaneckých klubů, kteří určí program odpolední schůze.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vládní krizi v Belgii přiblížil v Ranním Radiožurnálu tamní zpravodaj ČRo Pavel Novák

Protože ale asi vidí, že volby jsou nevyhnutelné, budou pravděpodobně hlasovat o rozdělení toho sporného volebního obvodu. Ve federálním parlamentu mají silnější postavení Vlámové, takže zřejmě dojde na jejich přání.

Poslanci ale ještě mají před sebou několik zákonů, které by měli schválit, například zákon zakazující nošení oděvů maskujících obličej na veřejnosti, takzvaný zákon proti muslimské burce a nikábu. Měli by také rozhodnout o akutní půjčce Řecku, které se potýká s dluhovou krizí. Parlament se proto pravděpodobně nerozpustí ještě dnes, ale až po květnové schůzi.

Vládní krize opět v posílila obavy z definitivního oddělení dvou belgických komunit a z rozpadu země. Po předčasných federálních volbách se může stát, že Vlámové v parlamentu ještě posílí, pokud dojde k rozdělení toho sporného volebního obvodu.

Ale pravděpodobně Belgičané budou stále vymýšlet nějaké cesty, nějaké složité systémy, jak spolu žít. Vědí, že rozdělení by bylo asi hodně drahé. Rozpad země si pravděpodobně nepřejí ani sami Belgičané. To se ukáže dnes odpoledne, kdy se v Bruselu chystá první z řady demonstrací na podporu jednoty Belgie.

Pavel Novák, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme