Belgie se ujímá předsednictví EU. Povede ji vláda v demisi

Příštích šest měsíců bude Radě Evropské unie předsedat Belgie. Podobně jako Česko i tato země povede nějakou dobu sedmadvacítku s dočasnou vládou. Kabinet premiéra Yvese Leterma už podal demisi a nová belgická federální vláda zatím na obzoru není. Řízení Unie by to ale nemělo ohrozit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Belgie - sídlo vlády v Bruselu

Belgie má ve vedení Unie jako její zakládající člen bohatou praxi. Předsedat bude už podvanácté. Má proto důvěru i předsedy Evropské komise Josého Barrosa.

„Belgie je jedna z nejoddanějších evropských zemí. Plně věřím její politickým elitám. Její administrativě a diplomacii. S jejich zkušenostmi a oddaností evropské myšlence dají Radě unie přínosné vedení.“

Problém by mohl nastat, pokud by ke střídání belgické vlády došlo v nějakém zlomovém okamžiku. Belgie má totiž před sebou prosazení změn pravidel fungování unijního hospodářství nebo posílení dohledu nad finančními institucemi.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme