Belgie si bude v televizi znovu zkoušet svůj rozpad

Belgie si dnes znovu vyzkouší, jaké by to bylo, kdyby se rozdělila. Vlámská televize VRT připravila program „Plán B", který zinscenuje rozpad státu nizozemsky mluvících Vlámů a frankofonních Valonů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

belgické domy

belgické domy | Foto: Marián Vojtek

Podobný fiktivní dokument odvysílala před 4 lety i televizní stanice RTBF pro francouzsky mluvící Belgičany. Vyvolala tehdy zděšení u části veřejnosti. Všechno vypadalo jako doopravdy. Moderátor v mimořádném vydání zpráv informoval, že Belgie přestala existovat. Vlámsko se chystá vyhlásit nezávislost.

Záběry ukazovaly pasové kontroly na hranicích kolem Bruselu a zmatek na letišti, které sice slouží převážně frankofonnímu hlavnímu městu, ale leží ve Vlámsku. Jen malý titulek v rohu obrazovky vysvětloval, že jde o fikci.

Vlámové teď svým kolegům tuto inscenaci rozpadu Belgie zaviněné Vlámy oplatí. Televize VRT odvysílá pořad s názvem Plán B. Informovala o něm ale dopředu a slibuje, že přinese diskusi odborníků o tom, co by s sebou rozdělení státu přineslo. Na příkladech ukáže, jak by Belgie po rozdělení na Vlámsko, Valonsko a Brusel vypadala.

Belgičané stojí na prahu rozpadu své země už několik let prakticky permanentně. Od červnových voleb například stále nevznikla nová federální vláda.

Pavel Novák, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme