Belgie si nebude pronajímat vězeňské cely, postaví nové

Belgie vyřešila krizi s nedostatkem vězeňských cel - zatím alespoň na papíře. Federální vláda přijala plán, jak vybudovat nová místa asi pro 1500 vězňů. Přitom ještě nedávno uvažovala o pronájmu cel v sousedním Nizozemsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

mříže | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

Přeplněnost belgických věznic dosahuje 17 procent. Budovy nápravných zařízení v této zemi pocházejí většinou z počátku 19. století. Federální kabinet premiéra Leterma rozhodl, že ještě letos začnou rekonstrukce v několika věznicích, které by měly přinést asi 260 nových míst. Zároveň se ale mají stavět i zařízení nová. Hlavně pak speciální ústav pro 120 mladistvých delikventů.

Za čtyři roky by měla Belgie mít o 2 a půl tisíce míst ve věznicích víc. O financování výstavby se má podle vlády podělit federální rozpočet a soukromí investoři.

Před měsícem požádala belgická vězeňská služba sousedy v Nizozemsku o pronájem asi 300 cel pro umístění svých vězňů. Nizozemsko ale tento požadavek odmítlo a nabídlo Belgii, aby si pronajala celé věznice a v nich uplatňovala svůj trestní řád.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme