Belgie si připomněla hrdinství Čechů a Slováků, kteří zemi pomohli za války osvobodit

Belgické De Panne si připomnělo desítky Čechů a Slováků, kteří na konci druhé světové války padli při osvobozování belgicko-francouzského pomezí. Na tamním hřbitově je jich pochováno 40. Hold jim přišli vzdát představitelé města, čeští a slovenští diplomaté a vojáci i řada válečných veteránů.

Tento článek je více než rok starý.

De Panne Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hold desítkám Čechů a Slováků přišli vzdát představitelé města, čeští a slovenští diplomaté a vojáci i řada válečných veteránů.

Hold desítkám Čechů a Slováků přišli vzdát představitelé města, čeští a slovenští diplomaté a vojáci i řada válečných veteránů. | Foto: Filip Nerad | Zdroj: Český rozhlas

Slavnostní vojenský průvod s vlajkami za doprovodu místní kapely vedl už po 38. Alain Fontaine. Každoroční připomínka je podle něj pro De Panne ctí. Byli to totiž právě Čechoslováci, kteří tuto nejzápadnější výspu Belgie osvobodili.

Padlí na místním hřbitově přišli o život při obléhání nedalekého francouzského přístavu Dunkerque. Z účastníků nebo pamětníků tehdejších bojů v Belgii ale už dnes nikdo nežije.

Místostarosta Christophe Delrive proto považuje za důležité připomínat tuto kapitolu dějin hlavně mladé generaci Belgičanů.

De Panne osvobodila československá obrněná brigáda vedená generálem Aloisem Liškou spolu s kanadskými vojáky. V československé jednotce sloužilo přes 4000 Čechů a Slováků. Padlé vojáky si v belgickém městečku připomínají pravidelně od roku 1970.

Na hřbitově v De Panne je pochováno 40 Čechů a Slováků, kteří na konci druhé světové války padli při osvobozování belgicko-francouzského pomezí. | Foto: Filip Nerad

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme