Belgie spěje k zákazu nošení muslimské burky na veřejnosti

Belgie se může stát první zemí v Evropě, která zakáže muslimské burky. V tamním parlamentu schválil klíčový výbor pro vnitřní věci návrh zákona zakazujícího celkové zakrývání postavy včetně obličeje na veřejnosti. Právní norma se má vztahovat hlavně na nošení burky zahalující celou postavu muslimské ženy a niquab, který nechává jen průzor pro oči.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muslimské ženy | Foto: Jaromír Marek

Zákon zakazuje maskování a zakrývání obličeje zcela nebo zčásti tak, že to znemožňuje identifikaci osoby. Oblečení, které zakrývá obličej, se podle návrhu právního předpisu nemá nosit na veřejně přístupných místech. Má za to hrozit pokuta od 15 do 25 eur nebo i sedmidenní vězení.

Návrh zákona schválený jednomyslně výborem pro vnitřní věci federálního belgického parlamentu zakazuje úplné zakrývání tváře na veřejnosti obecně. Výslovně přitom nejmenuje tradiční oděvy z Afghánistánu nebo Saúdské Arábie burku a niquab.

Zákon ještě musí schválit plénum federálního parlamentu. Hlasovat o něm bude po Velikonocích.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme