Belgie uctí minutou ticha památku obětí nehody autobusu ve Švýcarsku

V Belgii je dnes den státního smutku. Premiér Elio Di Rupo ho vyhlásil k uctění obětí nehody autobusu, ke které došlo v úterý večer v dálničním tunelu ve Švýcarsku. Dnes totiž začnou armádní letadla přepravovat ze Švýcarska těla 22 dětí a 6 dospělých, kteří při nehodě u města Sierre zahynuli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé přinášejí květiny ke zdi školy v Heverlee | Zdroj: ČTK

Všechny oběti i zraněné se už podařilo identifikovat a jejich rodiny tak získaly smutnou jistotu o svých blízkých.

Na znamení smutku se v 11 hodin zastaví vlaky a hromadná doprava ve městech. Ve školách a na úřadech se bude držet minuta ticha.

Po ní se má z každého kostela a katedrály ozvat umíráček a má znít několik minut. V chrámu sv. Lamberta ve městě Beersel nedaleko Bruselu bude sloužena mše za oběti neštěstí. Žáci z tohoto města byli na stejném lyžařském zájezdu, ze kterého se vracely i děti z Lommelu a Heverlee.

„Státní vlajky budou spuštěné na půl žerdi na dva dny. Tedy i v sobotu, kdy začnou pohřební obřady,“ oznámila ministryně vnitra Joëlle Milquetová. Na znamení solidarity nechávají spustit vlajky i instituce Evropské unie v Bruselu jako úctu ke smutku hostitelského státu.

Nehoda belgického autobusu si vyžádala 28 obětí, z toho 22 dětí ve věku 10 až 12 let. Dalších 24 utrpělo zranění. Část se jich už vojenskými letadly vrátila do vlasti, stav 3 zraněných dětí umístěných na specializované klinice v Lausanne je ale velmi vážný.

Pavel Novák, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme