Belgie: Ve městě Binche začíná jeden z nejslavnějších masopustů

Karnevalové veselí ovládá dnes třicetitisícové belgické město Binche. Jeho obyvatelé a další tisíce návštěvníků slaví Mardi Gras - tedy Masopustní úterý. Historie tamního průvodu v maskách sahá do 16. století. Karnevalové tradice tohoto města jsou dokonce zapsané na seznam světového kulturního dědictví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Masopustní veselí | Foto: Jana Huzilová

Den začíná pro účastníky karnevalu dávno před rozedněním, kdy se oblékají do kostýmů Pierotů, Harlekýnů a bláznů zvaných Gilles.

Skupiny maškar přibírají dům od domu nové a nové účastníky a všichni se shromažďují u nádraží, kde si dávají tradiční jídlo. Ústřice se šampaňským.

Pak směřují k radnici, kde maškary pozdraví městští radní. Odpoledne prochází průvod masek ulicemi a bombarduje přihlížející šťavnatými, nebo i krvavými pomeranči.

Ti přitom nesmějí pomeranče házet zpátky po maškarách. Mohou je ale sbírat a odnést si je domů. Masopustní veselí končí večerním ohňostrojem.

Rituál karnevalu v Binche se udržuje stejný už po staletí. Před šesti lety jej proto UNESCO zapsalo na seznam nehmotných kulturních památek.

Dodržujete masopustní tradice? Hlasujte v naší anketě!

Pavel Novák, Katka Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme