Belgie vydá Salaha Abdeslama do Francie. Předání by mělo proběhnout do deseti dnů

Francouz Salah Abdeslam, který je podezřelý z podílu na listopadových útocích v Paříži, může být vydán do Francie. Uvedla to belgická prokuratura s tím, že o tom rozhodl soud. Abdeslam je podle svého právníka ochotný spolupracovat s francouzskými vyšetřovateli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Belgická prokuratura potvrdila, že nebude bránit vydání Salaha Abdeslama do Francie. Rozhodnutí by mělo padnout nejpozději do zítřejšího dne. Belgie by pak mohla vydat islámského radikála do Francie do deseti dnů.

Belgická policie zadržela Abdeslama před čtrnácti dny při razii na bruselském předměstí Molenbeek.

Abdeslam, který má francouzské občanství, nejprve vydání do Francie odmítal. Poté ale podle svého obhájce Svena Maryho změnil názor. Údajně si dokonce přeje, aby vydání proběhlo co nejrychleji.

Francie ho chce soudit za listopadové teroristické útoky v Paříži, na kterých se údajně podílel. Zahynulo při nich na 130 lidí.

Francouzské úřady věří, že jim prozradí důležité informace. Abdeslam je podle svého advokáta ochotný spolupracovat, popírá ale, že by hrál při pařížských útocích důležitou roli. Tvrdí, že pouze pronajímal pokoje v hotelu a podílel se na logistice útoků.

Francouzské policii by měl pomoci jednak objasnit organizaci listopadových útoků a také odhalit zákulisí fungování teroristických skupin ve Francii, ale také v Belgii a Sýrii.

Jan Šmíd, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme