Žhářství a vandalismus. Belgie zažívá vlnu výtržnictví a útoků na školy kvůli zavedení sexuální výchovy

Celkem pět základních škol se v posledních dvou dnech stalo terčem žhářských útoků v belgickém městě Charleroi. Útočníci při nočních požárech, které způsobily pouze menší škody, zanechali na budovách nápisy odmítající nově zavedenou sexuální výchovu. Informují o tom místní média. Belgičtí vládní politici tvrdí, že školní předmět se stal cílem dezinformační kampaně, která mohla vybudit vášně vedoucí až k požárům

Charleroi (Belgie) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Školy a školky v Belgii se staly cílem vandalů a dokonce žhářů. Protestují proti zavedení nového předmětu nazvaného výchova k partnerskému, citovému a sexuálnímu životu (EVRAS)

Školy a školky v Belgii se staly cílem vandalů a dokonce žhářů. Protestují proti zavedení nového předmětu nazvaného výchova k partnerskému, citovému a sexuálnímu životu (EVRAS) | Foto: Virginie Lefour/Belga/Sipa USA | Zdroj: Reuters

„Je to barbarské, jinak to nejde nazvat. Doufám, že policie brzy vypátrá pachatele těchto nenávistných činů,“ komentoval zakládání požárů starosta města Paul Magnette.

Ani sexuální výchova nevymýtí predátorské chování. Naučí nás ale mluvit s oběťmi, věří lektorka Konsentu

Číst článek

V noci na středu poškodil oheň čtyři školy v různých oblastech dvousettisícového města jižně od Bruselu, ve čtvrtek nad ránem zasahovali hasiči v páté škole. Policie útoky vyšetřuje jako trestný čin žhářství, pachatele však zatím nedopadla.

Ve všech školách zůstaly po útocích kromě ohořelých budov nápisy odmítající zavedení předmětu nazvaného výchova k partnerskému, citovému a sexuálnímu životu (EVRAS). Agentura Reuters informuje i o posprejování budovy mateřské školky nápisem „No EVRAS“ („Ne EVRASu“). 

Předmětu se mají během několika lekcí za rok věnovat žáci přibližně ve věku mezi 11 a 15 lety. Podle osnov je má naučit základům zdravé sexuality a předcházet nechtěným těhotenstvím či šíření pohlavních chorob.

Federace frankofonních škol v Belgii předmět zavedla již v roce 2012, teprve letos se však má týkat podstatného počtu žáků, jichž bude přibližně 100 000. Podle ministryně školství Caroline Désirové se v posledních týdnech proti němu rozpoutala masivní dezinformační kampaň. Minulý týden v Bruselu demonstrovalo několik stovek odpůrců EVRAS, často z řad konzervativních muslimských či katolických věřících.

„Rozhodně nebudeme podporovat přebujelou sexualitu dětí, ani podněcovat nějakou sexuální orientaci či pohlavní identitu,“ vyvracela v médiích některé fámy ze sociálních sítí ministryně. Podle ní je šíří část krajně konzervativních internetových aktivistů. Rodiče nemusí mít obavy, cílem předmětu není ani učit děti masturbovat, dodala Désirová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme