Lednice, nábytek i plyšáci. Osmikilometrovou skládku v Belgii tvoří 90 tisíc tun odpadu po záplavách

Opuštěná dálnice ve východní části Belgie je téměř pohřbena pod nahromaděnými odpadky – zničenými lednicemi, rozbitým nábytkem, roztrhanými závěsy, plyšáky nebo nefunkční elektronikou. Na provizorní, osm kilometrů dlouhé skládce u Lutychu se nahromadilo 90 tisíc tun odpadů z domácností poškozených červencovými záplavami.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osmikilometrová skládka z odpadků po záplavách v Belgii

Osmikilometrová skládka z odpadků po záplavách v Belgii | Foto: Bourguet Philippe/BePress/ABACA | Zdroj: Reuters

Impozantní hradba z poškozených předmětů je svědectvím zkázy, kterou rozbouřený vodní živel přinesl, uvedl zpravodajský server France 24.

Po červencových záplavách, které si vyžádaly v Belgii 40 obětí a zničily domy, školy i obchody, byly belgické úřady najednou postaveny před problém, co mají udělat s hromadami odpadu.

„Veškeré věci z domácností, skříně a další nábytek, se poničily. Lidé je dávali ven před dům a obce samozřejmě musely ulice z bezpečnostních důvodů vyklidit,“ řekl agentuře AFP šéf úklidové služby INTRADEL Luc Joine.

‚Obdivuhodná solidarita během apokalypsy.‘ Tisíce dobrovolníků pomáhají záplavami postižené Belgii

Číst článek

Okolní skládky a sběrné dvory se brzy naplnily, a tak úklidová služba vytvořila tři dočasná úložiště, kam odvezla 160 tisíc tun opadu. Asi polovina z něj skončila právě na uzavřené dálnici A601.

Povrch silnice podle šéfa úklidové služby brání tomu, aby do půdy pronikly případné škodliviny. Části dálnice, které jsou viditelné z okolních domů, jsou zakryté plachtami.

Odpadová služba nyní plánuje roztřídit až 60 procent z nakupených odpadků a zbytek spálit. Skládka je však tak rozsáhlá, že tyto práce potrvají nejméně devět měsíců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme