Belgie zatím bude předsedat Unii bez nové vlády

Předsednická země Evropské unie zatím povede sedmadvacítku v čele s dočasnou vládou. Dosavadní jednání o sestavení nového kabinetu zkrachovala. Po červnových předčasných volbách se vlámské a valonské strany nedohodly na reformě financování národních regionů z federálního rozpočtu. Ve snaze o nalezení kompromisu ale nepolevují.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výzdoba belgického předsednictví v budově Rady EU v Bruselu.

Výzdoba belgického předsednictví v budově Rady EU v Bruselu. | Foto: www.eu2010.be

Jednání o vládní koalici sice skončila krachem, ale král Albert II. trvá na tom, že rozhovory musejí pokračovat. Valonský socialista Elio Di Rupo pověřený sestavením vlády mu nabídl rezignaci na svou funkci.

Přehrát

00:00 / 00:00

O formování nové belgické vlády informoval v Odpoledním Radiožurnálu zpravodaj Pavel Novák

„Po zamítavé odpovědi dvou stran na mé návrhy jsem krále požádal, aby mne mého úkolu zbavil. Odmítl. Z pocitu odpovědnosti jsem souhlasil pokračovat v této misi,“ prohlásil Di Rupo. Jak dlouho se bude snažit o sestavení koalice, ale neřekl.

O víkendu už měl Di Rupo souhlas pěti ze sedmi stran potenciální koalice, ale dvě vlámské strany nesouhlasily s podmínkami vytvoření vlády.

Hlavní rozpor mezi vlámskými a valonskými stranami spočívá v reformě pravidel financování regionů z federálních peněz. Vlámové chtějí dostávat víc, protože také do společného rozpočtu více přispívají.

Spor se vede o peníze

Podle rozhodnutí nejvyššího soudu se má rozdělit národnostně a jazykově smíšený volební obvod kolem Bruselu, Valoni ovšem za to chtějí finanční kompenzace a žádají, aby se do rozpočtu federálního regionu Brusel přidalo dalších 500 milionů eur.

Vlámové odmítají souhlasit s navýšením rozpočtu, dokud se nedohodnou nová pravidla financování regionů a jazykových komunit z federálního rozpočtu.

Proto je Elio Di Rupo ochotný ke kompromisu a svou dobrou vůli ukázal v parlamentu už tím, že pronesl svůj projev nejprve Vlámsky, ačkoliv pochází z frankofonního společenství. Upozornil však, že strany, které odmítnou vyvážený kompromis, uvrhnou zemi do politického chaosu. To byl vzkaz právě Nové vlámské alianci, tedy vlámským nacionalistům.

Formování belgické vlády trvá už dva a půl měsíce. Po předchozích volbách ale sestavování kabinetu Yvese Leterma, který dosud existuje, trvalo dokonce devět měsíců. Jelikož není pravděpodobné, že by nová vláda vznikla do konce předsednictví EU, Belgie tak nejspíš napodobí český model řízení.

Pavel Novák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme