Belgie zveřejnila video ‚muže s kloboukem‘, klíčového podezřelého z útoku na letiště
Belgická prokuratura zveřejnily nové video, které zachycuje údajného třetího útočníka z bruselského letiště Zaventem. Podezřelý muž na rozdíl od zbylých atentátníků útok přežil a je stále na útěku. Prokuratura teď žádá veřejnost o pomoc při pátrání a vyzývá možné svědky, aby se přihlásili vyšetřovatelům.
Policie k vytvoření videa pro pátrání využila záběry z bezpečnostních kamer na letišti, tyto záběry mohli lidé vidět už dříve. Nově ale úřady mapují pohyb podezřelého, využívají k tomu záběry z ulic Bruselu a také mapu.
Video zmiňuje i orientační časy, kdy se podezřelý mohl na určitých místech nacházet. Údajný terorista má na záběrech klobouk, tmavé kalhoty a světlý polodlouhý kabát. Právě kabát je podle policie tím výrazným prvkem, který by mohl pomoci podezřelého odhalit.
Belgická prokuratura ale upozornila, že se muž pravděpodobně oblečení už zbavil. Zároveň nevyloučila, že podezřelého mohl někdo náhodně vyfotit nebo natočit na pozadí záběrů z města.
Úřady podezřelému přezdívají ‚muž s kloboukem‘. Je klíčovým podezřelým, na záznamu z bezpečnostních kamer se totiž objevil vedle Brahima El Bakraouiho a Najima Laachraouiho. Tahle dvojice pak na letišti spáchala sebevražedný pumový atentát.
Vyšetřovatelé předpokládají, že třetí atentátník na místě jen zanechal bombu a utekl, věří, že jde právě o ‚muže s kloboukem‘.
V souvislosti s teroristickými útoky v Paříži a Bruselu se teď ve světě debatuje o přístupu bezpečnostních a tajných složek ke vzájemné spolupráci. Ředitel Amerického centra pro odhalování terorismu Christopher Peehot k ní má vážné výtky.
„Naši partneři nevyužívají všechny nástroje, které jim nabízíme pro ochranu a bezpečnost. Ať už v oblasti letectví, námořní dopravy nebo obrany hranic,“ řekl v rozhovoru pro CNN.
Mezinárodní spolupráce při potírání terorismu se podle ředitele sice zlepšila od dob, kdy svět čelí hrozbám od samozvaného Islámského státu, i přesto ale nefunguje dostatečně.
„Sdílení informací není tak rozsáhlé, jako by mohlo být. I tak se ale snažíme s daty, které máme k dispozici, pracovat co nejlépe,“ dodal Peehot.
Ředitel zároveň v rozhovoru přiznal, že američtí experti určité informace o podezřelých útočnících z Bruselu měli. Už ale neupřesnil, jestli je mohli partneři v Evropě využít.