Belgii asi čeká vánoční vládní krize

Předvánoční nejistota - tak se dá charakterizovat situace na belgické politické scéně po demisi vlády. Premiér Yves Leterm se rozhodl nabídnout králi demisi svého kabinetu kvůli aféře kolem podezření z ovlivňování soudu v případu největší domácí banky Fortis. Král Albert II. se zatím nerozhodl, jestli demisi přijme, nebo ne. Víkend věnoval konzultacím s představiteli vládních stran.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Královský palác v Bruselu | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Jedno se zatím zdá být jisté: Yves Leterme jako premiér skončil. Jako nejpravděpodobnější řešení krize se podle belgických politologů jeví vytvoření přechodné vlády ze stran dnešní koalice. Ta by vedla zemi do června příštího roku, kdy by se mohly spolu s regionálními a evropskými odehrát i federální volby.

Spekuluje se o tom, kdo by mohl dočasnou vládu vést. Jestli předseda druhé nejsilnější strany ve federálním parlamentu, frankofonních valonských liberálů Didier Reynders nebo vlámský politik Guy Verhofstadt, který se už osvědčil coby krizový premiér.

Zatím ale král Albert II. neřekl ani že demisi přijímá, ani že ji odmítá, ani jestli žádá o sestavení nějaké přechodné vlády.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme