Belgii čekají v roce 2012 další protesty odborů proti penzijní reformě

Další sociální nepokoje jsou v nadcházejícím roce podle belgických odborů nevyhnutelné. Hrozí dalšími demonstracemi a stávkami podobnými té, která ochromila Belgii dva dny před vánočními svátky. Před 10 dny se totiž zastavila veškerá doprava a práci přerušily veškeré státní organizace a úřady.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Belgické odbory protestovaly v centru Bruselu proti úsporným opatřením | Zdroj: Reuters

Další celostátní stávku ohlásily jak socialistické, tak liberální a křesťanské odbory na 30. ledna. Shodou okolností na den, kdy bude v Bruselu mimořádný summit Evropské unie. Má řešit dopady hospodářské krize na zaměstnanost.

Belgické odbory se bouří proti vládnímu návrhu důchodové reformy. Hlavně proti zvyšování důchodového věku a zpřísnění podmínek pro předčasné odchody do penze. Vadí jim, že podle nich nová federální vláda nedává téměř žádný prostor k jednání.

Ministr pro penzijní systém z tábora vlámských liberálů se ale brání, že reformu schvaluje i premiér Di Rupo, který je frankofonní socialista. Poukazuje na to, že podobné reformy přijala už řada států a Belgie nesmí zůstat pozadu.

Pavel Novák, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme