Belgii možná ochromí generální stávka kvůli rozpočtovým škrtům

Neshody kvůli plánu vlády na pomalejší růst platů povedou ke generální stávce v Belgii. Má zasáhnout hlavně soukromé podniky, jako továrny a obchody. Nevyhne se ale ani některým veřejným službám. Belgické odbory nesouhlasí s tím, že by se platy v soukromém sektoru měly zvýšit jen o necelé půl procento.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace proti politikům a za jednotu Belgie v Bruselu | Foto: Pavel Novák

Odborům se nelíbí vládní návrh tripartitní dohody. Kabinet premiéra Yvese Leterma chce šetřit a má proto v úmyslu omezit i pravidelnou valorizaci platů. Proti tomu se postavily dvě velké odborové centrály - liberální a socialistická. Křesťansko demokratické odbory nechaly účast ve stávce na svých členech.

Stávka se dotkne velkých továren jako třeba Audi v Bruselu nebo chemičky BASF v Antverpách. Stávkovat chce ale také veškerá městská doprava v Bruselu. Odboráři předpovídají, že to bude ‚černý pátek‘ Belgie. Vzhledem k tomu, že se do stávky nezapojí všechny odborové centrály, nemusely by se tyto chmurné scénáře vyplnit.

Pavel Novák, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme