V ruském Bělgorodu se zřítila obytná budova, nejméně 12 lidí je mrtvých. Moskva viní Ukrajinu

V ruském Belgorodu se v neděli částečně zhroutila vícepodlažní obytná budova, podle úřadů v důsledku raketového útoku z Ukrajiny. Záchranáři ze sutin domu zatím vyprostili dvanáct mrtvých, počet obětí se může zvýšit. Někteří se stále pohřešují, včetně autistického dítěte. Úřady podle agentury TASS hlásí kolem dvaceti zraněných. Mluvčí Kremlu Peskov útok označil za barbarství. Server Nexta na základě analýzy napsal, že dům mohl vybuchnout zevnitř.

Sledovali jsme online Bělgorod (Rusko) (Aktualizováno: 23:15 12. 5. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bělgorod

Na místě zasahují hasiči i řada záchranářů, kterým se podle agentury TASS podařilo ještě před zřícením části střechy z trosek vytáhnout živé dítě | Zdroj: Reuters

Na záběrech z místa je vidět panelový dům s mnohametrovou dírou uprostřed. „Město Bělgorod a Bělgorodská oblast byly vystaveny masivnímu ostřelování ozbrojenými silami Ukrajiny,“ uvedl Gladkov.

„V důsledku přímého zásahu střelou do bytového domu se celý jeden vchod od desátého patra po první zřítil,“ dodal gubernátor.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že Bělgorod byl terčem útoků několika druhů raket. Části jedné rakety podle něj poškodily panelový dům. Na místě zasahují hasiči a mnoho záchranářů, z nichž několik zůstalo pod troskami, když se při zásahu zřítila část střechy vážně poškozeného domu.

Raketa dům zasáhla kolem 11.40 moskevského času, tedy v 10.40 středoevropského letního času. Na místě zasahují hasiči a mnoho záchranářů, z nichž několik zůstalo pod troskami. Práce jsou opakovaně přerušovány kvůli raketovému poplachu. Ve městě bylo slyšet několik výbuchů, píše TASS.

Pozdě odpoledne Gladkov uvedl, že zaměstnanci komunálních služeb na místě nainstalovali umělé osvětlení a že odstraňování trosek a pátrání bude pokračovat i v nočních hodinách. Z trosek a z míst pod nimi záchranáři vyprostili zatím sedm mrtvých a 17 živých, 11 vyproštěných je v nemocnici, uvedly úřady podle agentury TASS.

Ukrajina bojuje o sedm pohraničních obcí. Cílem je narušit plány ruské ofenzivy, řekl Zelenskyj

Číst článek

Gladkov upřesnil, že v zasaženém vchodě bylo 40 bytů. Obyvatelé sousedních vchodů se dočasně přestěhovali, část z nich zamířila do krizových středisek.

Reuters se ve své původní zprávě o sedmi mrtvých odvolával na ruský zpravodajský kanál na telegramu s názvem Mash.

Agentura TASS napsala, že se záchranářům podařilo z trosek dostat 16 lidí, včetně dvou dětí. Z místa se navíc ozývají hlasy dalších osob, které se zatím nepodařilo vyprostit.

Ukrajina se ke sdělení ruských úřadů zatím nevyjádřila, uvedla agentura Reuters. Tvrzení jednotlivých stran konfliktu obvykle nelze ve válečných podmínkách bezprostředně nezávisle ověřit.

Portál Nexta později napsal, že na oficiálních záběrech nikde není vidět raketa, která by letěla k domu. Podle Nextou osloveného odborníka byl dům vyhozen do povětří. „Viděl jsem mnoho obytných budov zasažených za této války a jsem si docela jist, že toto je jiný případ. Vzorec výbuchu naznačuje výbuch zevnitř budovy,“ uvedl analytik.

Poradce Podoljak: Jednání o míru už není možné. Nejde o Ukrajinu a Rusko, ale o budoucnost nás všech

Číst článek

V Bělgorodské oblasti, která leží u hranic s Ukrajinou, v neděli opakovaně platil letecký poplach. Region čelil ostřelování také v sobotu a v noci na neděli, kdy si podle místních úřadů vyžádalo jeden lidský život a 29 zraněných. Podle Gladkova bylo poškozeno na 300 bytů v 85 budovách a také například nemocnice nebo škola.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že Belgorod byl terčem útoků několika druhů raket. Části jedné rakety podle něj poškodily panelový dům. TASS jmenuje raketové systémy Točka-U, Olcha a RM-70 Vampire.

Ruská stálá mise při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě uvedla, že Kyjev při útoku použil zbraně dodané členskými zeměmi Severoatlantické aliance. Od maltského předsednictví OBSE Moskva žádá důrazné odsouzení útoku a kritizuje podle ní dvojí metr při hodnocení porušování mezinárodního humanitárního práva.

Útoky na civilní cíle jsou v rozporu s mezinárodním právem. Obě strany konfliktu se z nich vzájemně obviňují. Podle Západu i mezinárodních organizací se jich však výrazně častěji dopouští Rusko, které tuto válku v únoru 2022 zahájilo.

ČTK, eza Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme