Belling: Smlouva EU o rozpočtové odpovědnosti přenáší pravomoci na nadnárodní úroveň

Připravovaná smlouva Evropské unie o rozpočtové odpovědnosti přenese pravomoci jednotlivých zemí na nadnárodní úroveň. České televizi to řekl státní tajemník pro evropské záležitosti Vojtěch Belling. Zatím prý ale není jasné, kam se pravomoci přenášejí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní tajemník pro evropské záležitosti Vojtěch Belling | Foto: Vláda České republiky

„V tuto chvíli podle mého názoru lze říci, že dochází ke změně v kompetenčním řádu. O přenos pravomocí zde v právním slova smyslu jde, přestože lze v tuto chvíli těžko říci, na koho vlastně pravomoci přenášíme.“

„Je to minimálně článek 3, který mění pravidla v rozpočtové oblasti a zakládá státům povinnosti měnit své ústavní řády a je to článek 7, který zakládá participujícím státům povinnost hlasovat určitým způsobem v radě, dokonce i proti své vůli,“ řekl Belling.

Smlouva o rozpočtové odpovědnosti má zpřísnit dohled nad financemi jednotlivých zemí Evropské unie. Dohoda se týká fungování unie jako celku a čeští politici na ní mají různé názory.

Prezident Václav Klaus prohlásil, že ji v žádném případě nepodepíše. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg naopak požaduje její přijetí. Podle občanských demokratů by o osudu smlouvy mělo rozhodnout referendum.

Igor Maňour, Jakub Šídlo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme