Bellingcat: Rusko plánovalo útoky na ukrajinská města ještě před poničením Kerčského mostu

Raketové útoky Ruska na ukrajinská města z 10. října možná nebyly odplatou za výbuch na Kerčském mostě. Podle zjištění mezinárodního sdružení investigativních novinářů Bellingcat byly naplánované už před explozí nákladního auta na strategickém mostě spojujícím poloostrov Krym s ruskou pevninou. Další raketové útoky mířily i na civilní cíle a vyřadily z provozu část energetické sítě Ukrajiny.

Kyjev/Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruští potápěči v neděli prověřují škody na Kerčském mostě, který spojuje Rusko s okupovaným Krymem

Raketové útoky na ukrajinská města z 10. října možná nebyly odplatou za výbuch na Kerčském mostě, zachyceném na fotografii | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Bellingcat ve spolupráci s týdeníkem Der Spiegel a zpravodajským webem Insider zjistil, že existují tři skupiny vojenských odborníků a matematiků, většinou lidé mladší 30 let, kteří pracují v hlavním výpočetním středisku generálního štábu ruské armády, kde nastavují cíle pro tři typy raket.

Každá skupina má deset členů. Jedna se zabývá programováním cílů pro rakety Kalibr, které se odpalují z lodí, většinou v Kaspickém moři. Druhá se specializuje na rakety R-500. Ty se zase odpalují z mobilního pozemního zařízení Iskander. Třetí skupina plánuje cíle pro rakety Kh-101, které se odpalují z letadel.

Členy jsou absolventi vojenských škol – buď akademie strategických raketových sil nebo institutu námořního inženýrství. Někteří v civilu pracovali v IT podpoře bank a firem, jiní byli designéry počítačových her nebo už byli nějak spojeni s armádou.

The senior-most figures dealt only with Lt Col. Bagnyuk, who in turn spoke to engineers with expertise in three types of cruise missile.

These were the ЗМ-14 (Kalibr, sea-launched), R-500 (aka 9М728, for Iskander systems, (ground) launched), and Kh-101 (air-launched) missiles. https://t.co/QaXPvP6IDy

21:36 – 24. 10. 2022

149 393

V hlavním výpočetním středisku ruské armády jim šéfuje podplukovník Igor Bagňuk, 40letý absolvent akademie strategických raketových sil a veterán ruské vojenské operace v Sýrii. Jak je známo, při ní Rusko také používalo rakety odpalované z moře i z letadel. Bellingcat z fotografie zjistil, že tam byl Bagňuk dokonce vyznamenaný.

Pro identifikaci členů jeho skupiny prošli novináři data tisíců absolventů vojenských škol, které se specializují na raketovou techniku a její řízení. Na černém trhu s daty ruských uživatelů mobilních telefonů potom získali informace o tom, kteří z nich pracují pro hlavní výpočetní středisko armády.

Všichni vytipovaní měli v registrech telefonu jako místo výkonu práce sídlo generálního štábu. Novináři jim následně zavolali a ptali se, jestli opravdu pracují pro hlavní výpočetní středisko armády, kdo vybírá cíle raket a jestli zásahy civilních cílů jsou výsledkem chyb ve výpočtech, anebo jestli jde o záměr.

Ever wonder how Russian cruise missiles find their way into Ukrainian playgrounds, power stations, and apartment buildings? Well thanks to @Bellingcat’s @Christo Grozev wonder no more. It’s time to meet the team behind the targeting of Russian missiles on civilian infrastructure.

20:08 – 24. 10. 2022

17246 41740

Většinou nedostali odpověď, která by potvrzovala, že by lidé pracovali pro armádu. Jeden z členů týmu jim ale poskytl skupinovou fotografii těchto „plánovačů“. Novináři z ní vypátrali, že je pořízena na dvoře budovy generálního štábu. Získali k tomu navíc i fotografii velitele Igora Bagňuka, což jim v jejich práci hodně pomohlo.

Usvědčující telefonáty

Že raketové útoky na ukrajinská města z 10. října nebyly pomstou za částečné zničení Kerčského mostu, usoudili novináři zase z četnosti telefonátů mezi velitelem a jeho podřízenými. Mezi 2. a 9. říjnem jim totiž telefonoval celkem jedenáctkrát.

Rusko označilo investigativní weby Bellingcat a The Insider za nežádoucí. Mají být bezpečnostní hrozbou

Číst článek

V porovnání s tím předchozí dva týdny, kdy nálety na Kyjev a města ve střední a západní Ukrajině nebyly, mezi nimi skoro žádný telefonický kontakt neprobíhal.  

Podle Christa Grozeva, hlavního experta Bellingcatu na Rusko, to dokazuje, že útoky na ukrajinské infrastrukturní uzly byly naplánované bez ohledu na výbuch na Kerčském mostě. Rusko by tedy raketami zaútočilo, i kdyby k explozi nedošlo.

Při útocích podle ukrajinských záchranářů zemřelo nejméně deset lidí, více než sto jich utrpělo zranění. Mnoho ukrajinských měst má dosud problém s dodávkami elektrického proudu.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme