Běloruská nezávislá rádia musí vysílat z ciziny. Podporu hledají i v Česku

Běloruská nezávislá rádia musí většinou zůstat v exilu a do své země vysílají například z Polska. Je to i případ Eurorádia, které sice má v Minsku akreditované novináře, ale centrálu má ve Varšavě. Jeho představitelé navíc musí hledat pro svou činnost podporu od vlád a neziskových organizací. Teď se běloruské Eurorádio představilo v Praze.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libyjské rádio Shabab FM v Benghází

Libyjské rádio Shabab FM v Benghází | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Cesta běloruských nezávislých rádií k posluchačům není snadná. Zrovna Euroradio usiluje o získání FM frekvencí přímo v Bělorusku. Někteří členové managementu si myslí, že je to naprosto nereálné, jiní doufají, že Lukašenkovu režimu nakonec nezbude nic jiného, než vysílače poskytnout.

Zastupující ředitel Eurorádia Andrzej Bielecki říká, že úspěchem je už to, že stanice má v Minsku a v regionech řádně akreditované novináře. „Jsme běloruské rádio a chceme pracovat v Bělorusku. Fungujeme už devátým rokem.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O fungování nezávislého běloruského Eurorádia se zajímal Martin Ježek

Rádio má širokou síť regionálních zpravodajů, díky které patří mezi lídry běloruské mediální scény. Reportáže a články Eurorádia jsou pravidelně přebírány hlavními běloruskými zpravodajskými servery.

Běloruské Eurorádio však není jenom zpravodajství a publicistika. Ze 70 procent hraje hudbu, naprostou většinu zahraniční. Té běloruské je jen minimálně. Populární je stanice hlavně u mladých lidí.

Hlavně v začátcích se lidé z Eurorádia jezdili učit do tehdejší Jugoslávie, kde Miloševičovu režimu odolávala stanice B 92. I ona hrála mix západní hudby, vysílala nezávislé zpravodajství a byla populární u mladé generace.

Běloruské Eurorádio vysílá z Varšavy a věnuje se i publicistice a popularizaci demokracie. Je to stanice nezisková. Její nevýhodou oproti jiným je to, že prakticky musí rezignovat na příjmy z reklamy, říká ředitel Dmitri Novikau.

„Nemáme veliký příjem z inzerce. To je proto, že na reklamním trhu v Bělorusku nejsme. Hledáme proto podporu v zahraničí, v různých zemích.“

Eurorádio vysílá od roku 2006. Česká republika jej podporuje od samého počátku. Kromě ní i nevládní sektor a vlády Spojených států nebo Nizozemska.

Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme